European Individual Chess Championship 2019

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • European Individual Chess Championship 2019

    European Individual Chess Championship 2019

    March 15, 2019


    The European Individual Chess Championship 2019 Will Take Place From 17th March (Arrival Day)- 30th March (Departure Day)In Newly Constructed 5* Hotel “Doubletree By Hilton” In Skopje, Fyr Of Macedonia.

    The European Individual Chess Championship Is Open To All Players Representing The Chess Federations That Are Members Of The European Chess Union, Regardless Of Their Title Or Rating. There Is No Limit To Participants Per Federation. However, Only National Federations Are Permitted To Send Applications.

    All The Players And Accompanying Persons Are Invited To Stay In One Of The Official Hotels Of The Championship: 5* Hotel “Doubletree By Hilton”, 5* Hotel “Stone Bridge”, 4* Hotel “Russia&Spa” And 4* Hotel “Continental”, All Located In Skopje. The Official Playing Venue Will Be Located In Hotel “Doubletree By Hilton”.

    The European Individual Chess Championship 2019 Is A Qualification Event For The Fide World Cup 2019. According To Fide Regulations And The Decision Of The ECU Board, 22 Players Will Qualify.

    Total Prize Fund Of The Event Will Be 100.000 Eur With 20.000 Eur Reserved For The Winner Of The Event. Together With 20 Regular Prizes, Organisers Provided Special Prizes For The Best Male And Female Junior Players, Best Senior Players And Best Women Players.

    The Championship Will Be Played According To The Swiss System In Accordance With The ECU Tournament Rules And Fide Rules Of Chess. The Playing Time Will Be 90 Minutes For 40 Moves Plus 30 Minutes For The Rest Of The Game With An Increment Of 30 Seconds Per Move, Starting From Move One. Default Time Is 15 Minutes For Each Round.

    The ECU Dress Code As In Detail Described In The ECU Regulations, (Shorts, Caps, Slippers, Sun Glasses, Hats-Except For Religious Reasons Etc. Are Not Allowed). The ECU Anti-Cheating Guidelines, The Fide Code Of Ethics And The ECU Fair Play Code Are Valid For All The European Championships And All Players, Arbiters, Organisers & Participants Shall Follow These Regulations.

    http://www.europechess.org/european-...l-regulations/

    ___________

    Skopje – The Host City

    Skopje has blossomed into a vibrant city and an exciting tourist destination. Skopje can be gladly visited the whole year round. Summer lasts from June to August. In March and April it is SKOMRAHI- an international meeting of film and drama students from Southeastern Europe and Austria ; in May you can visit the May Opera Evenings which is held since 1972 and the International Book Fair and Libro Graphic. In June or August, the Skopje Summer Festival is held, and in October, Skopje Jazz Festival.

    Skopje is the capital of Macedonia, and a large part of the city is newly built, as many buildings collapsed during the earthquake in 1963. The city’s most attractive neighborhood is Skopje old town with its bazaar. The area is full of shops and restaurants, and it is also here that you’ll finds The Church of Holy Saviour and the most of the monuments from the time of the Ottoman Empire . The old town has atmosphere and charm and can tell you interesting stories about the city’s history

    Schedule

    Round 1 March 18
    Round 2 March 19
    Round 3 March 20
    Round 4 March 21
    Round 5 March 22
    Free Day March 23
    Round 6 March 24
    Round 7 March 25
    Round 8 March 26
    Round 9 March 27
    Round 10 March 28
    Round 11 March 29

    Rounds start at 15:00 local or 10 AM Toronto/Montreal

    Participants

    ( The top 50 of the 150 )

    Starting rank

    No. Name FED Rtg

    1 GM Artemiev Vladislav RUS 2736
    2 GM Tomashevsky Evgeny RUS 2705
    3 GM Dubov Daniil RUS 2703
    4 GM Kovalev Vladislav BLR 2703
    5 GM Saric Ivan CRO 2703
    6 GM Mamedov Rauf AZE 2701
    7 GM Vallejo Pons Francisco ESP 2698
    8 GM Ragger Markus AUT 2696
    9 GM Grandelius Nils SWE 2694
    10 GM Korobov Anton UKR 2686
    11 GM Cheparinov Ivan GEO 2683
    12 GM Eljanov Pavel UKR 2682
    13 GM Rodshtein Maxim ISR 2673
    14 GM Nisipeanu Liviu-Dieter GER 2670
    15 GM Ponomariov Ruslan UKR 2667
    16 GM Berkes Ferenc HUN 2666
    17 GM Guseinov Gadir AZE 2664
    18 GM Dreev Aleksey RUS 2662
    19 GM Melkumyan Hrant ARM 2661
    20 GM Edouard Romain FRA 2658
    21 GM Kovalenko Igor LAT 2658
    22 GM Parligras Mircea-Emilian ROU 2657
    23 GM Gelfand Boris ISR 2655
    24 GM Fressinet Laurent FRA 2652
    25 GM Moiseenko Alexander UKR 2648
    26 GM Alekseenko Kirill RUS 2644
    27 GM Kuzubov Yuriy UKR 2644
    28 GM Anton Guijarro David ESP 2643
    29 GM Zvjaginsev Vadim RUS 2642
    30 GM Alekseev Evgeny RUS 2640
    31 GM Yilmaz Mustafa TUR 2636
    32 GM Lysyj Igor RUS 2635
    33 GM Volokitin Andrei UKR 2635
    34 GM Hovhannisyan Robert ARM 2634
    35 GM Fridman Daniel GER 2633
    36 GM Lagarde Maxime FRA 2631
    37 GM Piorun Kacper POL 2631
    38 GM Gledura Benjamin HUN 2630
    39 GM Rakhmanov Aleksandr RUS 2629
    40 GM Kobalia Mikhail RUS 2627
    41 GM Movsesian Sergei ARM 2627
    42 GM Paravyan David RUS 2627
    43 GM Onischuk Vladimir UKR 2626
    44 GM Sarana Alexey RUS 2625
    45 GM Jobava Baadur GEO 2622
    46 GM Salgado Lopez Ivan ESP 2622
    47 GM Van Foreest Jorden NED 2621
    48 GM Indjic Aleksandar SRB 2620
    49 GM Kozul Zdenko CRO 2619
    50 GM Postny Evgeny ISR 2619

  • #2
    European Individual Chess Championship 2019

    March 18, 2019

    Round One

    Results (first 25 boards)

    Bo. Name Rtg Result Name Rtg

    1 IM Haldorsen Benjamin 2448 0 - 1 GM Artemiev Vladislav 2736
    2 GM Tomashevsky Evgeny 2705 ½ - ½ IM Warmerdam Max 2448
    3 IM Kozak Adam 2445 ½ - ½ GM Dubov Daniil 2703
    4 GM Kovalev Vladislav 2703 1 - 0 IM Muradli Mahammad 2444
    5 IM Mazur Stefan 2441 ½ - ½ GM Saric Ivan 2703
    6 GM Mamedov Rauf 2701 0 - 1 IM Pultinevicius Paulius 2439
    7 IM Filip Lucian-Ioan 2438 ½ - ½ GM Vallejo Pons Francisco 2698
    8 GM Ragger Markus 2696 1 - 0 IM Perunovic Miodrag 2436
    9 IM Kourkoulos-Arditis Stamatis 2435 0 - 1 GM Grandelius Nils 2694
    10 GM Korobov Anton 2686 ½ - ½ IM Druska Juraj 2434
    11 IM Tomazini Zan 2431 0 - 1 GM Cheparinov Ivan 2683
    12 GM Eljanov Pavel 2682 0 - 1 GM Todorovic Goran M 2429
    13 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2427 0 - 1 GM Rodshtein Maxim 2673
    14 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670 1 - 0 IM Parvanyan Ashot 2426
    15 IM Radovanovic Nikola 2426 ½ - ½ GM Ponomariov Ruslan 2667
    16 GM Berkes Ferenc 2666 1 - 0 FM Kacharava Nikolozi 2424
    17 IM Arsovic Zoran 2422 ½ - ½ GM Dreev Aleksey 2662
    18 GM Safarli Eltaj 2662 ½ - ½ IM Piesik Piotr 2420
    19 IM Hnydiuk Aleksander 2417 0 - 1 GM Melkumyan Hrant 2661
    20 GM Edouard Romain 2658 1 - 0 IM Megalios Konstantinos 2416
    21 IM Tica Sven 2416 0 - 1 GM Kovalenko Igor 2658
    22 GM Parligras Mircea-Emilian 2657 1 - 0 IM Gaehwiler Gabriel 2414
    23 GM Erdogdu Mert 2413 0 - 1 GM Gelfand Boris 2655
    24 GM Fressinet Laurent 2652 1 - 0 IM Ioannidis Evgenios 2412
    25 IM Nikitenko Mihail 2408 ½ - ½ GM Moiseenko Alexander 2648

    Round Two Pairings– The top board looks like a tasty battle – Artemiev (top seed) versus the surprise winner of the Aeroflot Open, Kaido Kulaots!

    Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

    1 GM Artemiev Vladislav 2736 1 - 1 GM Kulaots Kaido 2544
    2 GM Zhigalko Andrey 2541 1 - 1 GM Kovalev Vladislav 2703
    3 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 1 - 1 GM Ragger Markus 2696
    4 GM Grandelius Nils 2694 1 - 1 GM Stupak Kirill 2537
    5 GM Cheparinov Ivan 2683 1 - 1 IM Gazik Viktor 2535
    6 GM Rodshtein Maxim 2673 1 - 1 GM Kelires Andreas 2529
    7 IM Lobanov Sergei 2526 1 - 1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670
    8 IM Thybo Jesper Sondergaard 2525 1 - 1 GM Berkes Ferenc 2666
    9 GM Melkumyan Hrant 2661 1 - 1 GM Basso Pier Luigi 2521
    10 GM Ruck Robert 2521 1 - 1 GM Edouard Romain 2658
    11 GM Kovalenko Igor 2658 1 - 1 IM Demidov Mikhail 2520
    12 GM Van Foreest Lucas 2515 1 - 1 GM Parligras Mircea-Emilian 2657
    13 GM Gelfand Boris 2655 1 - 1 IM Valsecchi Alessio 2515
    14 GM Zoler Dan 2513 1 - 1 GM Fressinet Laurent 2652
    15 GM Dragnev Valentin 2511 1 - 1 GM Alekseenko Kirill 2644
    16 IM Mirzoev Emil 2511 1 - 1 GM Anton Guijarro David 2643
    17 GM Demuth Adrien 2510 1 - 1 GM Alekseev Evgeny 2640
    18 IM Keymer Vincent 2509 1 - 1 GM Lysyj Igor 2635
    19 GM Volokitin Andrei 2635 1 - 1 GM Baron Tal 2506
    20 GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2506 1 - 1 GM Lagarde Maxime 2631

    ________

    The top 22 players from this contest will qualify for the 2019 World Cup, to be held later this year in Khanty-Mansiysk, Russia.

    The players who have already qualified are:

    1 Magnus Carlsen (NOR), (World Champion)
    2 Ju Wenjun (CHN), (WWC)
    3 Levon Aronian (ARM), (WC)
    4 Ding Liren (CHN), (WC)
    5 Wesley So (USA), (WC)
    6 Maxime Vachier-Lagrave (FRA), (WC)
    7 Aryan Tari (NOR), (J17)
    8 Parham Maghsoodloo (IRI) (J18)
    9 Ivan Šarić (CRO), (E18)
    10 Radosław Wojtaszek (POL), (E18)
    11 Sanan Sjugirov (RUS), (E18)
    12 Gawain Jones (ENG), (E18)
    13 Maxim Matlakov (RUS), (E18)
    14 Luke McShane (ENG), (E18)
    15 Anton Korobov (UKR), (E18)
    16 Eltaj Safarli (AZE), (E18)
    17 Tamir Nabaty (ISR), (E18)
    18 Evgeniy Najer (RUS), (E18)
    19 Anton Demchenko (RUS), (E18)
    20 Nils Grandelius (SWE), (E18)
    21 Daniil Yuffa (RUS), (E18)
    22 David Navara (CZE), (E18)
    23 Ernesto Inarkiev (RUS), (E18)
    24 Robert Hovhannisyan (ARM), (E18)
    25 Ivan Cheparinov (BUL), (E18)
    26 Benjamin Bok (NED), (E18)
    27 Miguel Santos Ruiz, IM (ESP), (E18)
    28 Nijat Abasov (AZE), (E18)
    29 Arman Pashikian (ARM), (E18)
    30 Alexey Sarana (RUS), (E18)
    31 David Antón Guijarro (ESP)/
    32 Mircea Parligras (ROU), (E18)
    33 Sam Shankland (USA), (AM18)
    34 Diego Flores (ARG), (AM18)
    35 Jorge Cori (PER), (AM18)
    36 Emilio Cordova (PER), (AM18)
    37 Wei Yi (CHN), (AS18)
    38 Amin Tabatabaei (IRI), (AS18)
    39 Le Quang Liem (VIE), (AS18)
    40 Ganguly Surya Shekhar (IND), (AS18)
    41 Nguyen Ngoc Truong Son (VIE), (AS18)1

    Qualification paths

    Please see:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2019


    Comment


    • #3
      European Individual Championship 2019

      March 19, 2019

      Round Two

      Results (first 25 boards)

      Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

      1 GM Artemiev Vladislav 2736 1 1 - 0 1 GM Kulaots Kaido 2544
      2 GM Zhigalko Andrey 2541 1 1 - 0 1 GM Kovalev Vladislav 2703
      3 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 1 ½ - ½ 1 GM Ragger Markus 2696
      4 GM Grandelius Nils 2694 1 1 - 0 1 GM Stupak Kirill 2537
      5 GM Cheparinov Ivan 2683 1 1 - 0 1 IM Gazik Viktor 2535
      6 GM Rodshtein Maxim 2673 1 1 - 0 1 GM Kelires Andreas 2529
      7 IM Lobanov Sergei 2526 1 ½ - ½ 1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670
      8 IM Thybo Jesper Sondergaard 2525 1 0 - 1 1 GM Berkes Ferenc 2666
      9 GM Melkumyan Hrant 2661 1 1 - 0 1 GM Basso Pier Luigi 2521
      10 GM Ruck Robert 2521 1 ½ - ½ 1 GM Edouard Romain 2658
      11 GM Kovalenko Igor 2658 1 ½ - ½ 1 IM Demidov Mikhail 2520
      12 GM Van Foreest Lucas 2515 1 1 - 0 1 GM Parligras Mircea-Emilian 2657
      13 GM Gelfand Boris 2655 1 1 - 0 1 IM Valsecchi Alessio 2515
      14 GM Zoler Dan 2513 1 0 - 1 1 GM Fressinet Laurent 2652
      15 GM Dragnev Valentin 2511 1 0 - 1 1 GM Alekseenko Kirill 2644
      16 IM Mirzoev Emil 2511 1 ½ - ½ 1 GM Anton Guijarro David 2643
      17 GM Demuth Adrien 2510 1 ½ - ½ 1 GM Alekseev Evgeny 2640
      18 IM Keymer Vincent 2509 1 ½ - ½ 1 GM Lysyj Igor 2635
      19 GM Volokitin Andrei 2635 1 0 - 1 1 GM Baron Tal 2506
      20 GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2506 1 1 - 0 1 GM Lagarde Maxime 2631
      21 GM Piorun Kacper 2631 1 1 - 0 1 GM Neverov Valeriy 2496
      22 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 1 1 - 0 1 IM Matviishen Viktor 2490
      23 GM Goryachkina Aleksandra 2504 1 0 - 1 1 GM Kobalia Mikhail 2627
      24 GM Enchev Ivajlo 2490 1 0 - 1 1 GM Paravyan David 2627
      25 IM Sargsyan Shant 2488 1 ½ - ½ 1 GM Jobava Baadur 2622

      Top Round Three Pairings

      Bo. Name RtgPts.Result Pts. NameRtg

      1 GM Ter-Sahakyan Samvel 25902 - 2 GM Artemiev Vladislav 2736
      2 GM Azarov Sergei 25852 - 2 GM Grandelius Nils 2694
      3 GM Maze Sebastien 25782 - 2 GM Cheparinov Ivan 2683
      4 GM Buhmann Rainer 25682 - 2 GM Rodshtein Maxim 2673
      5 GM Berkes Ferenc 26662 - 2 IM Lomasov Semyon 2559
      6 GM Alonso Rosell Alvar 25592 - 2 GM Melkumyan Hrant 2661
      7 GM Martinovic Sasa 25582 - 2 GM Gelfand Boris 2655
      8 GM Fressinet Laurent 26522 - 2 GM Arutinian David 2555
      9 GM Alekseenko Kirill 26442 - 2 GM Halkias Stelios 2552
      10 IM Tsydypov Zhamsaran 25512 - 2 GM Piorun Kacper 2631
      11 GM Kadric Denis 25472 - 2 GM Rakhmanov Aleksandr 2629
      12 GM Kobalia Mikhail 26272 - 2 IM Sychev Klementy 2545
      13 GM Paravyan David 26272 - 2 GM Zhigalko Andrey 2541
      14 GM Van Foreest Lucas 25152 - 2 GM Indjic Aleksandar 2620
      15 GM Vocaturo Daniele 26162 - 2 GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2506
      16 GM Chigaev Maksim 26132 - 2 GM Zajic Milan 2485
      17 GM Baron Tal 25062 - 2 GM Svane Rasmus 2610
      18 IM Golubka Petro 24682 - 2 GM Gordievsky Dmitry 2603
      19 GM Bartel Mateusz 26002 - 2 IM Belyakov Bogdan 2464
      20 GM Tomashevsky Evgeny 27051½ - 2 IM Janik Igor 2454
      21 GM Meshkovs Nikita 25681½ - 1½ GM Dubov Daniil 2703

      Said to be a remarkable draw from Round One

      Round 1, Mar. 18
      Kozul, Zdenko – Jackson, James
      E92 King’s Indian, Petrosian System, Stein variation

      1.d4 Nf6 2.Nf3 g6 3.c4 Bg7 4.Nc3 O-O 5.e4 d6 6.Be2 e5 7.d5 a5 8.Bg5 h6 9.Bh4 Na6 10.Nd2 Bd7 11.a3 Qe8 12.Bxf6 Bxf6 13.Bg4 Bxg4 14.Qxg4 a4 15.h4 h5 16.Qe2 Nc5 17.O-O-O Kg7 18.Kb1 Rh8 19.Nf3 Qd7 20.Ne1 Nb3 21.Nc2 c6 22.Qd3 Nd4 23.g3 c5 24.Nxd4 cxd4 25.Nb5 Rhc8 26.f4 Rc5 27.Rhf1 Rac8 28.f5 gxf5 29.Rxf5 Rxc4 30.Na7 R8c7 31.Rdf1 Bd8 32.Nc6 R4xc6 33.dxc6 bxc6 34.Qd1 f6 35.Rxh5 c5 36.Rhf5 Qb5 37.Qg4+ Kf8 38.Qf3 Rf7 39.Ka1 c4 40.Qe2 Qb3 41.R5f3 d3 42.Qd2 Ke7 43.h5 Qb5 44.Qb4 Qxb4 45.axb4 d5 46.exd5 Kd6 47.g4 e4 48.Rh3 Rh7 49.Rf5 d2 50.Rf1 Bb6 51.Kb1 Bd4 52.Kc2 e3 53.Kd1 a3 54.bxa3 c3 55.Rh2 Re7 56.Re2 c2+ 57.Kxc2 Rc7+ 58.Kb1 Kxd5 59.Rd1 Rc3 60.Rdxd2 exd2 61.Rxd2 Rxa3 62.Kc2 Rg3 63.Rh2 Rxg4 64.h6 f5 65.h7 Bh8 66.Rd2+ Ke5 67.Rd8 Bf6 68.Re8+ Kd6 69.h8=Q Bxh8 70.Rxh8 Rxb4 71.Kd3 Re4 72.Rf8 Re5 73.Kd4 Re4+ 74.Kd3 Re5 1/2-1/2

      Round 2, Mar. 19
      Artemiev, Vladislav – Kulaots, Kaido
      A15 English Opening

      1.Nf3 Nf6 2.c4 g6 3.b3 Bg7 4.Bb2 c5 5.g3 b6 6.Bg2 Bb7 7.O-O d6 8.e3 O-O 9.d4 cxd4 10.exd4 d5 11.Ne5 Nc6 12.Nc3 e6 13.Rc1 Ne7 14.Ba3 a6 15.Na4 Re8 16.c5 bxc5 17.Nxc5 Bc8 18.g4 Nd7 19.Nxf7 Kxf7 20.Nxe6 Kxe6 21.Re1+ Ne5 22.dxe5 Kf7 23.Bxe7 Kxe7 24.Bxd5 Be6 25.Bxa8 Qxa8 26.Qd6+ Kf7 27.h3 Bf8 28.Qc6 g5 29.Qb6 Rc8 30.Qe3 Be7 31.Rxc8 Qxc8 32.Rc1 Qb7 33.Rc3 Kg7 34.Qd3 a5 35.Qd4 Kf7 36.Kh2 Bb4 37.Qd3 Kg7 38.Qf3 Qxf3 39.Rxf3 Bd2 40.Rf6 Bf4+ 41.Kg1 Bf7 42.Ra6 Bd2 43.Kf1 Bg6 44.Ke2 Bc3 45.Ra7+ Kf8 46.Ke3 Bb1 47.a3 Bg6 48.e6 h6 49.Rc7 Bf6 50.Rc5 Bd8 51.Rc8 Ke7 52.f4 Bb6+ 53.Kf3 gxf4 54.Kxf4 Bd4 55.Rc6 Bb2 56.a4 Bd4 57.Rc4 Bf2 58.Ke5 Bg3+ 59.Kd5 Be1 60.Rc7+ Ke8 61.Rc1 Bd2 62.Rc8+ Ke7 63.h4 Bd3 64.Rc7+ Ke8 65.Kd4 Bb1 66.Ke5 Be1 67.Rc1 Bg3+ 68.Kd5 Bh7 69.Rc3 Bf4 70.Rc5 Ke7 71.Rxa5 Bg8 72.Ra6 Bd2 73.a5 Kf6 74.g5+ hxg5 75.hxg5+ Bxg5 76.Rc6 Kf5 77.a6 Be3 78.b4 1-0

      The old two bishops vs rook and three pawns ending

      Final position

      

      Round 2, Mar. 19
      Van Foreest, Lucas – Parligras, Mircea-Emilian
      D31 QGD

      1.c4 e6 2.Nc3 d5 3.d4 Bb4 4.cxd5 exd5 5.Bf4 c6 6.e3 Ne7 7.Qc2 Bf5 8.Qb3 Qb6 9.a3 Ba5 10.Qa2 Qd8 11.Rc1 O-O 12.b4 Bb6 13.Nf3 Nd7 14.Be2 Nf6 15.h3 Ne4 16.O-O a6 17.Na4 Bc7 18.Bxc7 Qxc7 19.Nc5 Ng6 20.a4 Qc8 21.Rfe1 Bxh3 22.gxh3 Qxh3 23.Nxe4 dxe4 24.Nh2 Nh4 25.Bf1 Qf5 26.Kh1 Rad8 27.Rc5 Rd5 28.Bg2 Re8 29.Rg1 Re6 30.Bh3 Qxh3 31.Qxd5 1-0

      Round 2, Mar. 19
      Zhigalko, Andrey – Kovalev, Vladislav
      C7 Ruy Lopez, Modern Steinitz Defence

      1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 a6 4.Ba4 d6 5.O-O Bd7 6.c3 g6 7.d4 Bg7 8.Re1 b5 9.Bc2 exd4 10.cxd4 Bg4 11.d5 Ne5 12.Nbd2 Bh6 13.h3 Bxd2 14.Bxd2 Bxf3 15.gxf3 g5 16.a4 b4 17.Bxb4 Qf6 18.Re3 Ne7 19.Bd3 N7g6 20.Rc1 h5 21.Rxc7 g4 22.Bc3 gxh3 23.Kh1 h2 24.f4 Nxf4 25.Bf1 h4 26.Bxe5 dxe5 27.Qg4 Kf8 28.Rec3 Ng6 29.Rf3 Nf4 30.Rfc3 Ng6 31.Qf5 Qxf5 32.exf5 Nf4 33.f6 Kg8 34.Bd3 Nxd3 35.Rxd3 Kh7 36.Rxf7+ Kg6 37.Re7 Kxf6 38.Re6+ Kf5 39.Re3 Rab8 40.R6xe5+ Kf4 41.R5e4+ Kf5 42.b4 Rbc8 43.Rd4 Rc1+ 44.Kxh2 Rc2 45.Kg2 Kg5 46.d6 Rf8 47.d7 Rfxf2+ 48.Kg1 1-0

      Final position

      

      Comment


      • #4
        European Individual Championship 2019

        March 20, 2019

        Round Three

        Results (first 25 boards)

        Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

        1 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 2 ½ - ½ 2 GM Artemiev Vladislav 2736
        2 GM Azarov Sergei 2585 2 1 - 0 2 GM Grandelius Nils 2694
        3 GM Maze Sebastien 2578 2 0 - 1 2 GM Cheparinov Ivan 2683
        4 GM Buhmann Rainer 2568 2 ½ - ½ 2 GM Rodshtein Maxim 2673
        5 GM Berkes Ferenc 2666 2 ½ - ½ 2 IM Lomasov Semyon 2559
        6 GM Alonso Rosell Alvar 2559 2 ½ - ½ 2 GM Melkumyan Hrant 2661
        7 GM Martinovic Sasa 2558 2 ½ - ½ 2 GM Gelfand Boris 2655
        8 GM Fressinet Laurent 2652 2 ½ - ½ 2 GM Arutinian David 2555
        9 GM Alekseenko Kirill 2644 2 1 - 0 2 GM Halkias Stelios 2552
        10 IM Tsydypov Zhamsaran 2551 2 0 - 1 2 GM Piorun Kacper 2631
        11 GM Kadric Denis 2547 2 ½ - ½ 2 GM Rakhmanov Aleksandr 2629
        12 GM Kobalia Mikhail 2627 2 ½ - ½ 2 IM Sychev Klementy 2545
        13 GM Paravyan David 2627 2 ½ - ½ 2 GM Zhigalko Andrey 2541
        14 GM Van Foreest Lucas 2515 2 1 - 0 2 GM Indjic Aleksandar 2620
        15 GM Vocaturo Daniele 2616 2 ½ - ½ 2 GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2506
        16 GM Chigaev Maksim 2613 2 1 - 0 2 GM Zajic Milan 2485
        17 GM Baron Tal 2506 2 ½ - ½ 2 GM Svane Rasmus 2610
        18 IM Golubka Petro 2468 2 ½ - ½ 2 GM Gordievsky Dmitry 2603
        19 GM Bartel Mateusz 2600 2 1 - 0 2 IM Belyakov Bogdan 2464
        20 GM Tomashevsky Evgeny 2705 1½ ½ - ½ 2 IM Janik Igor 2454
        21 GM Meshkovs Nikita 2568 1½ ½ - ½ 1½ GM Dubov Daniil 2703
        22 GM Ragger Markus 2696 1½ ½ - ½ 1½ GM Moroni Luca Jr 2564
        23 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670 1½ ½ - ½ 1½ GM Santos Ruiz Miguel 2560
        24 GM Grigoriants Sergey 2543 1½ ½ - ½ 1½ GM Ponomariov Ruslan 2667
        25 GM Edouard Romain 2658 1½ ½ - ½ 1½ GM Christiansen Johan-Sebastian 2539

        Round Four Pairings

        Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

        1 GM Cheparinov Ivan 2683 3 - 3 GM Chigaev Maksim 2613
        2 GM Bartel Mateusz 2600 3 - 3 GM Alekseenko Kirill 2644
        3 GM Piorun Kacper 2631 3 - 3 GM Azarov Sergei 2585
        4 GM Artemiev Vladislav 2736 2½ - 3 GM Van Foreest Lucas 2515
        5 GM Rodshtein Maxim 2673 2½ - 2½ GM Moussard Jules 2601
        6 GM Gordievsky Dmitry 2603 2½ - 2½ GM Berkes Ferenc 2666
        7 GM Melkumyan Hrant 2661 2½ - 2½ GM Antipov Mikhail Al. 2594
        8 GM Gelfand Boris 2655 2½ - 2½ GM Petrov Nikita 2591
        9 GM Fressinet Laurent 2652 2½ - 2½ GM Ter-Sahakyan Samvel 2590
        10 GM Can Emre 2586 2½ - 2½ GM Moiseenko Alexander 2648
        11 GM Kuzubov Yuriy 2644 2½ - 2½ GM Aleksandrov Aleksej 2574
        12 GM Zvjaginsev Vadim 2642 2½ - 2½ GM Djukic Nikola 2572
        13 GM Hracek Zbynek 2578 2½ - 2½ GM Alekseev Evgeny 2640
        14 GM Yilmaz Mustafa 2636 2½ - 2½ GM Buhmann Rainer 2568
        15 GM Rozum Ivan 2573 2½ - 2½ GM Lysyj Igor 2635

        I am keeping my eye on two players near the top. Lucas Van Foreest is the 18-year-old brother of Jorden. Kacper Piorun is a Polish grandmaster and a five-time champion in chess problem solving. Is he another John Nunn?

        Round 3, Mar. 20
        Tsydypov, Zhamsaran – Piorun, Kacper
        C45 Scotch, Mieses variation, main line

        1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.d4 exd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nxc6 bxc6 6.e5 Qe7 7.Qe2 Nd5 8.c4 Ba6 9.b3 O-O-O 10.Qb2 Nb6 11.Be2 Re8 12.f4 f6 13.a4 fxe5 14.O-O exf4 15.Nc3 Nd5 16.cxd5 Bxe2 17.Rf2 Ba6 18.Bxf4 Qb4 19.Kh1 Bc5 20.Rf3 Rhf8 21.Qc1 g5 22.Bxg5 Rxf3 23.gxf3 Bd4 24.Bd2 Qf8 25.f4 Qg7 0-1

        Final position

        


        Round 3, Mar. 20
        Van Foreest, Lucas – Indjic, Aleksandar
        A56 Benoni

        1.d4 Nf6 2.c4 c5 3.d5 g6 4.Nc3 Bg7 5.e4 d6 6.Nf3 O-O 7.Bd3 e6 8.O-O exd5 9.exd5 Bg4 10.h3 Bxf3 11.Qxf3 Nbd7 12.Qd1 Nh5 13.Bd2 f5 14.f4 Qh4 15.Be1 Qd8 16.Kh2 a6 17.Bd2 Bd4 18.Qf3 Ng7 19.Rab1 Bf6 20.g4 fxg4 21.Qxg4 Bd4 22.Ne2 b5 23.cxb5 axb5 24.Bxb5 Nf6 25.Qg2 Rxa2 26.Nxd4 cxd4 27.f5 Qb6 28.Bd3 Qb3 29.Rf3 Rxb2 30.fxg6 Rxb1 31.gxh7+ Nxh7 32.Bxh7+ Kxh7 33.Rxf8 Qd3 34.Bh6 Nh5 35.Qg8+ Kxh6 36.Qe6+ Kh7 37.Qe7+ Ng7 38.Qh4+ 1-0

        Final position White to mate in four

        

        And lots of comment from the chessbomb kibitzers on Artemiev’s game!

        Round 3, Mar. 20
        Ter-Sahakyan, Samvel – Artemiev, Vladislav
        B12 Caro-Kann, Advance variation

        1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.Nf3 e6 5.Be2 h6 6.O-O Ne7 7.c3 Nd7 8.a4 a5 9.Na3 Bg6 10.Nh4 Bh7 11.f4 Nc8 12.Nf3 Bxa3 13.Rxa3 O-O 14.Be3 Ne7 15.Qe1 f6 16.b3 Qc7 17.Ra2 Qb6 18.Bd1 Bd3 19.Rff2 fxe5 20.fxe5 Nf5 21.g4 Nxe3 22.Qxe3 Be4 23.g5 Kh7 24.Bc2 Bxc2 25.Raxc2 Rf5 26.gxh6 gxh6 27.Nh4 Rg5+ 28.Rg2 Rag8 29.Qd3+ Kh8 30.Nf3 R5g7 31.Qe3 Kh7 32.Qd3+ Kh8 33.Qe3 Kh7 34.Qd3+ Kh8 35.Qe3 1/2-1/2

        - artmiev is on fire he is taking risk in all his games which is nice and he is 2750 elo live surpass duda so quickly

        - He surpassed Nakamura and Karjakin

        - Nepo and Arty doing great lately. Makes the future of russian chess looks brighter

        - Whatever Artemiev started doing in march 2017 seems quite effective

        - breaking 2750 is not a small feat by the way

        - duda and wei yi stuck at 2730

        - artemiev's round 2 game was insane

        - BLUNDER!!! Jeez! (23…Kh7)

        - Artemiev is going to be toasted

        - best game today

        - Is white going for a draw?

        - Yeah, doesn't seem like white's willing to press. Understandable, given the rating difference, but still, disappointing.

        Comment


        • #5
          Volokitin - Baron was an eye popping nightmare from rd 2. So many entertaining games to watch.

          Comment


          • #6
            European Individual Championship 2019

            March 21, 2019

            Round Four

            Results (first 25 boards)

            Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

            1 GM Cheparinov Ivan 2683 3 ½ - ½ 3 GM Chigaev Maksim 2613
            2 GM Bartel Mateusz 2600 3 ½ - ½ 3 GM Alekseenko Kirill 2644
            3 GM Piorun Kacper 2631 3 ½ - ½ 3 GM Azarov Sergei 2585
            4 GM Artemiev Vladislav 2736 2½ 1 - 0 3 GM Van Foreest Lucas 2515
            5 GM Rodshtein Maxim 2673 2½ 1 - 0 2½ GM Moussard Jules 2601
            6 GM Gordievsky Dmitry 2603 2½ 0 - 1 2½ GM Berkes Ferenc 2666
            7 GM Melkumyan Hrant 2661 2½ ½ - ½ 2½ GM Antipov Mikhail Al. 2594
            8 GM Gelfand Boris 2655 2½ 1 - 0 2½ GM Petrov Nikita 2591
            9 GM Fressinet Laurent 2652 2½ ½ - ½ 2½ GM Ter-Sahakyan Samvel 2590
            10 GM Can Emre 2586 2½ ½ - ½ 2½ GM Moiseenko Alexander 2648
            11 GM Kuzubov Yuriy 2644 2½ 0 - 1 2½ GM Aleksandrov Aleksej 2574
            12 GM Zvjaginsev Vadim 2642 2½ 1 - 0 2½ GM Djukic Nikola 2572
            13 GM Hracek Zbynek 2578 2½ ½ - ½ 2½ GM Alekseev Evgeny 2640
            14 GM Yilmaz Mustafa 2636 2½ ½ - ½ 2½ GM Buhmann Rainer 2568
            15 GM Rozum Ivan 2573 2½ ½ - ½ 2½ GM Lysyj Igor 2635
            16 GM Alonso Rosell Alvar 2559 2½ 0 - 1 2½ GM Gledura Benjamin 2630
            17 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 2½ ½ - ½ 2½ GM Martinovic Sasa 2558
            18 IM Lomasov Semyon 2559 2½ 1 - 0 2½ GM Kobalia Mikhail 2627
            19 GM Arutinian David 2555 2½ ½ - ½ 2½ GM Paravyan David 2627
            20 GM Kadric Denis 2547 2½ ½ - ½ 2½ GM Smirin Ilia 2618
            21 IM Sychev Klementy 2545 2½ ½ - ½ 2½ GM Vocaturo Daniele 2616
            22 GM Zhigalko Andrey 2541 2½ 0 - 1 2½ GM Erdos Viktor 2612
            23 GM Romanov Evgeny 2612 2½ 0 - 1 2½ GM Baron Tal 2506
            24 GM Pantsulaia Levan 2611 2½ 1 - 0 2½ GM Quparadze Giga 2501
            25 GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2506 2½ ½ - ½ 2½ GM Predke Alexandr 2611

            Round Five Pairings

            Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

            1 GM Chigaev Maksim 2613 3½ - 3½ GM Artemiev Vladislav 2736
            2 GM Erdos Viktor 2612 3½ - 3½ GM Cheparinov Ivan 2683
            3 GM Deac Bogdan-Daniel 2609 3½ - 3½ GM Rodshtein Maxim 2673
            4 GM Berkes Ferenc 2666 3½ - 3½ GM Pantsulaia Levan 2611
            5 GM Azarov Sergei 2585 3½ - 3½ GM Gelfand Boris 2655
            6 GM Alekseenko Kirill 2644 3½ - 3½ GM Svane Rasmus 2610
            7 GM Aleksandrov Aleksej 2574 3½ - 3½ GM Zvjaginsev Vadim 2642
            8 GM Baron Tal 2506 3½ - 3½ GM Piorun Kacper 2631
            9 GM Gledura Benjamin 2630 3½ - 3½ GM Bartel Mateusz 2600
            10 GM Dubov Daniil 2703 3 - 3½ IM Lomasov Semyon 2559
            11 GM Solak Dragan 2601 3 - 3 GM Kovalev Vladislav 2703
            12 GM Antipov Mikhail Al. 2594 3 - 3 GM Saric Ivan 2703
            13 GM Mamedov Rauf 2701 3 - 3 GM Huschenbeth Niclas 2594
            14 GM Donchenko Alexander 2593 3 - 3 GM Grandelius Nils 2694
            15 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 3 - 3 GM Ponomariov Ruslan 2667

            Round 4, Mar. 21
            Artemiev, Vladislav – Van Foreest, Lucas
            D05 Queen’s Pawn game

            1.d4 Nf6 2.Nf3 d5 3.e3 e6 4.Bd3 b6 5.O-O Bb7 6.Nbd2 Nbd7 7.b3 Ne4 8.c4 Bd6 9.Bb2 O-O 10.cxd5 exd5 11.Ne5 Qe7 12.Ndf3 Nb8 13.Be2 f6 14.Nd3 a5 15.Re1 a4 16.Rc1 a3 17.Ba1 Na6 18.Bf1 b5 19.Bc3 Nxc3 20.Rxc3 Nb4 21.Qb1 Bc8 22.Nc5 Bg4 23.Nd2 c6 24.Be2 Bxe2 25.Rxe2 Qf7 26.Nf3 Bxc5 27.Rxc5 Rfe8 28.Qd1 Re6 29.Qd2 Na6 30.Rc1 Qe7 31.Ne1 Nb4 32.Rc5 Na6 33.Rc1 Nb4 34.Nd3 Nxd3 35.Qxd3 g6 36.Rec2 Ra6 37.g3 f5 38.Rc5 h5 39.b4 h4 40.R1c3 Ra4 41.Rxc6 Rxc6 42.Rxc6 Kg7 43.Qc2 Qxb4 44.Kg2 Ra7 45.gxh4 Qe7 46.Qc5 Qe4+ 47.f3 Qe7 48.Qxe7+ Rxe7 49.Kf2 b4 50.Rb6 Rc7 51.Rxb4 Rc2+ 52.Kg3 Rxa2 53.Ra4 Ra1 54.Kf4 a2 55.Ra6 Kf7 56.Ke5 Re1 57.Ra7+ Ke8 58.Rxa2 Rxe3+ 59.Kf6 Rxf3 60.Kxg6 Rf4 61.h5 Rg4+ 62.Kf6 Rh4 63.Ra8+ Kd7 64.Kg5 Rxh2 65.h6 Kc6 66.Kg6 Rg2+ 67.Kxf5 Rf2+ 68.Kg4 Rh2 69.Ra3 1-0

            Position after 56.Ke5

            

            It is interesting to look at the live ratings. The numbers for 13 through 20:

            13 Kramnik 2753.0
            14 Yu Yangyi2751.4
            15 Artemiev 2750.2
            16 Nakamura 2744.7
            17 Karjakin 2742.8
            18 Topalov 2740.0
            19 Dominguez2737.3
            20 Svidler 2735.2


            Round 4, Mar. 21
            Gelfand, Boris – Petrov, Nikita
            A35 English, symmetrical, Three Knights

            1.c4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Nc3 g6 4.e3 Bg7 5.d4 d6 6.d5 Na5 7.Bd3 Nf6 8.h3 O-O 9.O-O e5 10.e4 Ne8 11.Bg5 f6 12.Bh4 Bh6 13.Kh1 Ng7 14.g4 Bf4 15.Bg3 g5 16.Bxf4 exf4 17.Rg1 b6 18.Qc2 h6 19.Rg2 Nb7 20.h4 Kf7 21.Rag1 Rh8 22.Rh2 h5 23.e5 dxe5 24.hxg5 Bxg4 25.Bg6+ Kg8 26.Rxg4 hxg4 27.Bh7+ Kf8 28.gxf6 Qxf6 29.Ne4 Qe7 30.Nh4 Rxh7 31.Ng6+ Kf7 32.Nxe7 Rxh2+ 33.Kxh2 Kxe7 34.Qa4 Na5 35.d6+ Ke6 36.Qd1 1-0

            Round 4, Mar. 21
            Romanov, Evgeny – Baron, Tal
            A09 Reti, Advance variation

            1.Nf3 d5 2.c4 d4 3.b4 Bg4 4.Qb3 Bxf3 5.Qxf3 c6 6.g3 e5 7.Qb3 a5 8.b5 a4 9.Qc2 Bc5 10.Bg2 Ne7 11.O-O O-O 12.d3 Nd7 13.Nd2 f5 14.Rb1 Nf6 15.Nf3 Qd6 16.bxc6 bxc6 17.Rb7 Ng6 18.Bh3 Ne7 19.e3 dxe3 20.Bxe3 Bxe3 21.fxe3 Nd7 22.d4 Rad8 23.dxe5 Nxe5 24.Nd4 Qa3 25.Qe2 g6 26.c5 Nd5 27.Re1 Nc3 28.Qf1 Qxa2 29.Qf4 Nd3 30.Qf1 Nxe1 31.Qxe1 Ne4 32.Nxc6 Rd2 33.Bf1 Rf7 34.Nb4 Qb3 35.Rb8+ Rf8 36.Rb7 a3 37.c6 a2 38.c7 a1=Q 39.Bc4+ Qxc4 40.Qxa1 Nc3 0-1

            Round 4, Mar. 21
            Dubov, Daniil – Basso, Pier Luigi
            B40 Sicilian, Anderssen variation

            1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 Nc6 6.Ndb5 Bc5 7.Bf4 O-O 8.e5 a6 9.Nd6 Bxd6 10.Qxd6 Qb6 11.exf6 Qxb2 12.Kd2 Qxa1 13.Bh6 Re8 14.fxg7 Ne7 15.g4 a5 16.Bg2 Qb2 17.Rb1 Ra6 18.Qg3 Qxb1 19.Nxb1 e5 20.Be3 Re6 21.Nc3 d5 22.Nxd5 Nxd5 23.Bxd5 Rd6 24.c4 Be6 25.Qxe5 Red8 26.Ke2 Bxg4+ 27.f3 Be6 28.Bc5 R6d7 29.Bxe6 Re8 30.Bxf7+ 1-0

            Round 4, Mar. 21
            Grandelius, Nils – Keymer, Vincent
            B97 Sicilian, Najdorf

            1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6 6.Bg5 e6 7.f4 Qb6 8.a3 Nbd7 9.Bh4 Be7 10.Bf2 Qc7 11.g4 Nc5 12.Bg2 h6 13.Qe2 g5 14.e5 dxe5 15.fxe5 Nfd7 16.Bg3 Nf8 17.Nf5 exf5 18.Nd5 Qd8 19.O-O-O Be6 20.Nf6+ Bxf6 21.exf6 Nb3+ 22.cxb3 Qc8+ 23.Kb1 f4 24.Bf2 Nd7 25.h4 Rg8 26.hxg5 hxg5 27.Rd6 Kf8 28.Rxe6 fxe6 29.Qxe6 1-0

            Comment


            • #7
              Grandelius had a nice attack. Nf5! (take, thanks) and Nd5 and Nf6+ and tear the king position apart.

              Comment


              • #8
                Boris Gelfand is playing well.

                Comment


                • #9
                  European Individual Championship 2019

                  March 22, 2019

                  Round Five

                  Results (first 25 boards)

                  Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

                  1 GM Chigaev Maksim 2613 3½ ½ - ½ 3½ GM Artemiev Vladislav 2736
                  2 GM Erdos Viktor 2612 3½ ½ - ½ 3½ GM Cheparinov Ivan 2683
                  3 GM Deac Bogdan-Daniel 2609 3½ 0 - 1 3½ GM Rodshtein Maxim 2673
                  4 GM Berkes Ferenc 2666 3½ 1 - 0 3½ GM Pantsulaia Levan 2611
                  5 GM Azarov Sergei 2585 3½ ½ - ½ 3½ GM Gelfand Boris 2655
                  6 GM Alekseenko Kirill 2644 3½ 1 - 0 3½ GM Svane Rasmus 2610
                  7 GM Aleksandrov Aleksej 2574 3½ ½ - ½ 3½ GM Zvjaginsev Vadim 2642
                  8 GM Baron Tal 2506 3½ 0 - 1 3½ GM Piorun Kacper 2631
                  9 GM Gledura Benjamin 2630 3½ ½ - ½ 3½ GM Bartel Mateusz 2600
                  10 GM Dubov Daniil 2703 3 1 - 0 3½ IM Lomasov Semyon 2559
                  11 GM Solak Dragan 2601 3 0 - 1 3 GM Kovalev Vladislav 2703
                  12 GM Antipov Mikhail Al. 2594 3 ½ - ½ 3 GM Saric Ivan 2703
                  13 GM Mamedov Rauf 2701 3 1 - 0 3 GM Huschenbeth Niclas 2594
                  14 GM Donchenko Alexander 2593 3 0 - 1 3 GM Grandelius Nils 2694
                  15 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 3 ½ - ½ 3 GM Ponomariov Ruslan 2667
                  16 GM Dreev Aleksey 2662 3 ½ - ½ 3 GM Can Emre 2586
                  17 GM Huzman Alexander 2582 3 ½ - ½ 3 GM Melkumyan Hrant 2661
                  18 GM Santos Latasa Jaime 2582 3 0 - 1 3 GM Kovalenko Igor 2658
                  19 GM Yuffa Daniil 2582 3 ½ - ½ 3 GM Fressinet Laurent 2652
                  20 GM Moiseenko Alexander 2648 3 0 - 1 3 GM Hracek Zbynek 2578
                  21 GM Anton Guijarro David 2643 3 1 - 0 3 GM Paichadze Luka 2576
                  22 GM Alekseev Evgeny 2640 3 ½ - ½ 3 GM Rozum Ivan 2573
                  23 GM Maze Sebastien 2578 3 ½ - ½ 3 GM Yilmaz Mustafa 2636
                  24 GM Lysyj Igor 2635 3 1 - 0 3 GM Moroni Luca Jr 2564
                  25 GM Hovhannisyan Robert 2634 3 ½ - ½ 3 GM Arutinian David 2555

                  Round Six Pairings

                  Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

                  1 GM Rodshtein Maxim 2673 4½ - 4½ GM Alekseenko Kirill 2644
                  2 GM Piorun Kacper 2631 4½ - 4½ GM Berkes Ferenc 2666
                  3 GM Artemiev Vladislav 2736 4 - 4 GM Paravyan David 2627
                  4 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 4 - 4 GM Dubov Daniil 2703
                  5 GM Kovalev Vladislav 2703 4 - 4 GM Chigaev Maksim 2613
                  6 GM Hracek Zbynek 2578 4 - 4 GM Mamedov Rauf 2701
                  7 GM Grandelius Nils 2694 4 - 4 GM Erdos Viktor 2612
                  8 GM Cheparinov Ivan 2683 4 - 4 GM Predke Alexandr 2611
                  9 GM Kovalenko Igor 2658 4 - 4 GM Esipenko Andrey 2603
                  10 GM Gelfand Boris 2655 4 - 4 GM Bartel Mateusz 2600
                  11 IM Sychev Klementy 2545 4 - 4 GM Anton Guijarro David 2643
                  12 GM Zvjaginsev Vadim 2642 4 - 4 GM Azarov Sergei 2585
                  13 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 4 - 4 GM Lysyj Igor 2635
                  14 IM Ivic Velimir 2487 4 - 4 GM Gledura Benjamin 2630
                  15 GM Tomashevsky Evgeny 2705 3½ - 4 GM Aleksandrov Aleksej 2574

                  Chigaev-Artemiev was a ten-move draw. Maksim Chigaev was born in 1996 and has a rating of 2613.

                  Round 5, Mar. 22
                  Deac, Bogdan-Daniel – Rodshtein, Maxim
                  B90 Sicilian, Najdorf

                  1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6 6.h4 e5 7.Nb3 Be7 8.Bg5 Be6 9.Bxf6 Bxf6 10.g3 Be7 11.Qd2 Nd7 12.O-O-O Nf6 13.f4 b5 14.Bh3 O-O 15.fxe5 dxe5 16.Qxd8 Raxd8 17.Rxd8 Rxd8 18.Bxe6 fxe6 19.a3 Rc8 20.Kd2 a5 21.Kd3 Rd8+ 22.Ke3 a4 23.Nc1 Bc5+ 24.Ke2 Bd4 25.N1a2 Nh5 26.Rh3 Rf8 27.Nd1 Nf6 28.Nac3 Rb8 29.Kd3 Nd7 30.Ke2 Nf6 31.Kd3 Kf7 32.h5 g5 33.hxg6+ Kxg6 34.Rh1 h5 35.Rf1 Nd7 36.Ke2 Nc5 37.Rf3 Bxc3 38.Nxc3 b4 39.Nd1 Nxe4 40.Re3 Kf5 41.Rf3+ Kg4 42.Ne3+ Kg5 43.Nc4 bxa3 44.Rxa3 Rb4 45.Nxe5 Rxb2 46.Kd3 Rb4 47.Nf3+ Kf6 48.Nd4 e5 49.c3 Nc5+ 50.Kc2 Rb6 51.Ne2 Kf5 52.c4 Rb3 0-1

                  Round 5, Mar. 22
                  Berkes, Ferenc – Pantsulaia, Levan
                  A48 King’s Indian, Torre Attack

                  1.d4 Nf6 2.Nf3 g6 3.Bg5 Bg7 4.Nbd2 h6 5.Bh4 d6 6.e4 g5 7.Bg3 Nh5 8.c3 Nd7 9.Nc4 O-O 10.Ne3 e6 11.Nd2 Nxg3 12.hxg3 f5 13.Bd3 Nb6 14.Qe2 d5 15.exf5 exf5 16.O-O-O Qd6 17.f4 Bd7 18.fxg5 Rae8 19.Rde1 f4 20.gxf4 Qxf4 21.Bc2 Qxg5 22.Qd3 Rf7 23.Nf3 Qf4 24.Rh4 Qg3 25.Reh1 Kf8 26.Kb1 a6 27.b3 Bb5 28.Qd2 Bd7 29.a4 c6 30.Rh5 Nc8 31.Nf5 Bxf5 32.Bxf5 Ne7 33.Bc2 Ng8 34.Nh4 Ne7 35.Nf3 Ng8 36.Nh4 Ne7 37.Re1 Rf2 38.Qe3 Qxe3 39.Rxe3 b5 40.axb5 axb5 41.b4 Rd8 42.Rf3+ Rxf3 43.Nxf3 Rd6 44.Kc1 Nc8 45.Kd2 Nb6 46.Bd3 Bf6 47.Rh1 Re6 48.Ra1 Na4 49.Bf5 Re7 50.Rh1 Kg7 51.Re1 Kf7 52.Ne5+ Kg7 53.Re2 c5 54.bxc5 Nxc5 55.Bd3 h5 56.dxc5 Rxe5 57.c6 Rxe2+ 58.Bxe2 Bd8 59.Bxh5 Ba5 60.Kd3 Kf6 61.Kd4 Ke7 62.Kc5 Kd8 63.Kxb5 Bxc3 64.Kb6 Bd4+ 65.Kb7 Be5 66.Be2 Bg3 67.Bd3 Bf4 68.g4 d4 69.g5 1-0

                  Round 5, Mar. 22
                  Baron, Tal – Piorun, Kacper
                  A80 Dutch

                  1.d4 f5 2.Bf4 Nf6 3.e3 g6 4.h4 h6 5.Nc3 d6 6.Qf3 Bg7 7.Qg3 Kf7 8.O-O-O Nc6 9.Be2 e6 10.Bf3 Qe7 11.Nge2 e5 12.Nd5 Nxd5 13.Bxd5+ Kf8 14.dxe5 dxe5 15.e4 exf4 16.Nxf4 Ne5 17.Bb3 c6 18.Rhe1 g5 19.exf5 gxf4 20.Qxf4 h5 21.Kb1 a5 22.a4 Qf6 23.Qd4 Bxf5 0-1

                  Final position

                  

                  Round 5, Mar. 22
                  Jobava, Baadur – Sychev, Klementy
                  D38 QGD, Ragozin, variation

                  1.Nf3 Nf6 2.c4 e6 3.d4 d5 4.Nc3 Bb4 5.cxd5 exd5 6.Qa4+ Nc6 7.Bg5 h6 8.Bxf6 Qxf6 9.e3 O-O 10.Rc1 Qg6 11.Kd2 a5 12.Rg1 Ne7 13.Bd3 Qf6 14.Ke2 c6 15.g4 g5 16.h4 Kg7 17.hxg5 hxg5 18.Bf5 Rh8 19.e4 Ng6 20.e5 Nf4+ 21.Ke3 Qe7 22.Ne2 c5 23.Nxf4 cxd4+ 24.Kd3 gxf4 25.Rh1 b6 26.Bxc8 Rxh1 27.Rxh1 Rxc8 28.a3 Qc5 29.axb4 Qc4+ 30.Kd2 b5 31.Qd1 d3 32.bxa5 Qb4+ 33.Kxd3 Qxb2 0-1

                  Standings after Round 5

                  1-4 Rodshtein, Berkes, Alekseenko, Piorun 4.5
                  5-29 Azarov, Chigaev, Christiansen, Cheparinov, Artemiev, Gelfand, Grandelius, Bartel and 17 others 4

                  Comment


                  • #10
                    European Individual Championship 2019

                    March 24, 2019

                    Round Six

                    Results (first 25 boards)

                    Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

                    1 GM Rodshtein Maxim 2673 4½ 1 - 0 4½ GM Alekseenko Kirill 2644
                    2 GM Piorun Kacper 2631 4½ 1 - 0 4½ GM Berkes Ferenc 2666
                    3 GM Artemiev Vladislav 2736 4 1 - 0 4 GM Paravyan David 2627
                    4 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 4 ½ - ½ 4 GM Dubov Daniil 2703
                    5 GM Kovalev Vladislav 2703 4 ½ - ½ 4 GM Chigaev Maksim 2613
                    6 GM Hracek Zbynek 2578 4 1 - 0 4 GM Mamedov Rauf 2701
                    7 GM Grandelius Nils 2694 4 1 - 0 4 GM Erdos Viktor 2612
                    8 GM Cheparinov Ivan 2683 4 0 - 1 4 GM Predke Alexandr 2611
                    9 GM Kovalenko Igor 2658 4 0 - 1 4 GM Esipenko Andrey 2603
                    10 GM Gelfand Boris 2655 4 1 - 0 4 GM Bartel Mateusz 2600
                    11 IM Sychev Klementy 2545 4 ½ - ½ 4 GM Anton Guijarro David 2643
                    12 GM Zvjaginsev Vadim 2642 4 1 - 0 4 GM Azarov Sergei 2585
                    13 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 4 ½ - ½ 4 GM Lysyj Igor 2635
                    14 IM Ivic Velimir 2487 4 0 - 1 4 GM Gledura Benjamin 2630
                    15 GM Tomashevsky Evgeny 2705 3½ ½ - ½ 4 GM Aleksandrov Aleksej 2574
                    16 GM Saric Ivan 2703 3½ 0 - 1 3½ GM Huzman Alexander 2582
                    17 GM Korobov Anton 2686 3½ 1 - 0 3½ GM Yuffa Daniil 2582
                    18 GM Wagner Dennis 2580 3½ ½ - ½ 3½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670
                    19 GM Ponomariov Ruslan 2667 3½ ½ - ½ 3½ GM Maze Sebastien 2578
                    20 GM Rozum Ivan 2573 3½ ½ - ½ 3½ GM Dreev Aleksey 2662
                    21 GM Melkumyan Hrant 2661 3½ ½ - ½ 3½ GM Djukic Nikola 2572
                    22 GM Fressinet Laurent 2652 3½ 0 - 1 3½ GM Buhmann Rainer 2568
                    23 GM Meshkovs Nikita 2568 3½ ½ - ½ 3½ GM Alekseev Evgeny 2640
                    24 GM Yilmaz Mustafa 2636 3½ ½ - ½ 3½ GM Martinovic Sasa 2558
                    25 IM Lomasov Semyon 2559 3½ ½ - ½ 3½ GM Hovhannisyan Robert 2634

                    Round Seven Pairings

                    Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

                    1 GM Piorun Kacper 2631 5½ - 5½ GM Rodshtein Maxim 2673
                    2 GM Gledura Benjamin 2630 5 - 5 GM Artemiev Vladislav 2736
                    3 GM Predke Alexandr 2611 5 - 5 GM Grandelius Nils 2694
                    4 GM Esipenko Andrey 2603 5 - 5 GM Gelfand Boris 2655
                    5 GM Hracek Zbynek 2578 5 - 5 GM Zvjaginsev Vadim 2642
                    6 GM Dubov Daniil 2703 4½ - 4½ GM Pantsulaia Levan 2611
                    7 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 4½ - 4½ GM Kovalev Vladislav 2703
                    8 GM Can Emre 2586 4½ - 4½ GM Korobov Anton 2686
                    9 GM Berkes Ferenc 2666 4½ - 4½ GM Bindrich Falko 2610
                    10 GM Alekseenko Kirill 2644 4½ - 4½ GM Zhigalko Sergei 2604
                    11 GM Anton Guijarro David 2643 4½ - 4½ GM Svane Rasmus 2610
                    12 GM Lysyj Igor 2635 4½ - 4½ GM Huzman Alexander 2582
                    13 GM Aleksandrov Aleksej 2574 4½ - 4½ GM Rakhmanov Aleksandr 2629
                    14 GM Buhmann Rainer 2568 4½ - 4½ GM Bosiocic Marin 2614
                    15 GM Chigaev Maksim 2613 4½ - 4½ IM Sychev Klementy 2545
                    16 GM Lupulescu Constantin 2611 4½ - 4½ GM Christiansen Johan-Sebastian 2539

                    Round 6, Mar. 24
                    Rodshtein, Maxim - Alekseenko, Kirill
                    E60 King’s Indian

                    1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.g3 c6 4.Bg2 d5 5.Qa4 Bg7 6.cxd5 O-O 7.dxc6 Nxc6 8.Nf3 Nd5 9.O-O Nb6 10.Qa3 Be6 11.e3 a5 12.Bd2 Bd5 13.b3 a4 14.Qb2 axb3 15.axb3 Rxa1 16.Qxa1 Bxb3 17.Bc3 Bc4 18.Rc1 Nd5 19.Be1 Bd3 20.Qa3 Bf5 21.Nbd2 Nf6 22.Nb3 Qb6 23.Nc5 Re8 24.Nd2 Bc8 25.Nc4 Qc7 26.Qb2 Nd7 27.Nxd7 Bxd7 28.Nb6 Bf5 29.Qb5 Qd8 30.Na4 Bd7 31.Qb3 e5 32.d5 Na5 33.Qa2 Bb5 34.Rc5 Bxa4 35.Qxa4 b6 36.Bxa5 bxa5 37.d6 Qb8 38.Rc7 Rd8 39.Qa2 Rf8 40.Bd5 Qb6 41.Bxf7+ Kh8 42.Qd5 Rd8 43.Be6 h5 44.Qe4 1-0

                    Round 6, Mar. 24
                    Piorun, Kacper – Berkes, Ferenc
                    B04 Alekhine’s Defence, Modern, Larsen variation

                    1.e4 Nf6 2.e5 Nd5 3.d4 d6 4.Nf3 dxe5 5.c4 Nf6 6.Nxe5 Nbd7 7.Nf3 e6 8.Nc3 b6 9.Be2 Bb7 10.O-O Be7 11.Bf4 O-O 12.Qd3 Nh5 13.Bc1 Nhf6 14.Bf4 Nh5 15.Be3 Nhf6 16.Rad1 c5 17.Ne5 Rc8 18.f4 a6 19.dxc5 Bxc5 20.Bxc5 Nxc5 21.Qe3 Qc7 22.Rd4 Rfd8 23.Rfd1 h6 24.b4 Rxd4 25.Qxd4 Nce4 26.Na4 b5 27.Nb6 Nc3 28.Qxc3 Qxb6+ 29.c5 Qc7 30.Qd4 Bd5 31.a3 Ra8 32.Bd3 Qb7 33.Rd2 Kf8 34.f5 Qc7 35.fxe6 Bxe6 36.Be2 Re8 37.Bf3 Bf5 38.Re2 Be4 39.Nd7+ Nxd7 40.Rxe4 Ne5 41.Bh5 Re6 42.Qd5 Ke7 43.g3 g6 44.Be2 Kf6 45.Bd1 h5 46.Bb3 Nf3+ 47.Kg2 Rxe4 48.Qxe4 Ne5 49.Bd5 Qe7 50.Qd4 Qc7 51.Kf2 Ke7 52.h3 f6 53.Be4 h4 54.gxh4 Nc4 55.Bg2 Qe5 56.Qxe5+ fxe5 57.Be4 a5 58.bxa5 Nxa5 59.Bxg6 Nc4 60.c6 Nxa3 61.c7 Kd7 62.h5 1-0

                    Round 6, Mar. 24
                    Artemiev, Vladislav – Paravyan, David
                    A34 English, symmetrical, Three Knights System

                    1.Nf3 Nf6 2.c4 c5 3.Nc3 d5 4.cxd5 Nxd5 5.e3 e6 6.Nxd5 exd5 7.b4 c4 8.Bb2 Bxb4 9.Bxg7 Rg8 10.Be5 Nc6 11.Bg3 c3 12.a3 cxd2+ 13.Nxd2 Bc3 14.Rc1 d4 15.Bd3 h5 16.O-O h4 17.Ne4 hxg3 18.fxg3 Be6 19.Qh5 Qa5 20.Qh4 Qe5 21.Nf6+ Kd8 22.Nxg8+ Kc7 23.Nf6 Bd2 24.Ne4 Bxe3+ 25.Kh1 Bxc1 26.Rxc1 Rh8 27.Qf4 Qxf4 28.gxf4 Bf5 29.Kg1 Bg6 30.h3 a5 31.Rc5 b6 32.Rg5 Ne7 33.Kf2 f6 34.Rb5 Rd8 35.g4 Nd5 36.f5 Be8 37.Rxd5 Rxd5 38.Nxf6 Re5 39.Nxe8+ Rxe8 40.g5 Kd6 41.f6 b5 42.h4 b4 43.a4 b3 44.g6 Ke6 45.f7 Rb8 46.h5 Kf6 47.h6 b2 48.Kf3 Rd8 49.Kg4 Rc8 50.h7 Rd8 51.Kh5 Kg7 52.Kg5 Rd5+ 53.Kg4 Rd8 54.Kf5 Rc8 55.Ke6 Rb8 56.Ke5 Rd8 57.Bb1 Rb8 58.Kxd4 Rb4+ 59.Kc5 Rh4 60.Kb5 Rh5+ 61.Kc4 Rh3 62.Be4 Kf8 63.Bf5 Rh2 64.Kc3 Kg7 65.Bc2 Rh4 66.Kxb2 Rh3 67.Bf5 Rh5 68.Bd3 Rh4 69.Kc3 Rf4 70.Be4 Rh4 71.Kd4 Rh5 72.Kc4 1-0

                    Round 6, Mar. 24
                    Kovalenko, Igor – Esipenko, Andrey
                    C53 Giuoco Piano

                    1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Bc5 4.c3 Nf6 5.d4 exd4 6.e5 d5 7.Bb5 Ne4 8.cxd4 Bb6 9.Nc3 O-O 10.Be3 Bg4 11.h3 Bh5 12.Qc2 Ba5 13.Be2 f6 14.exf6 Nxf6 15.O-O Qd6 16.Na4 Bb6 17.Rad1 Rae8 18.Nc3 Kh8 19.Qf5 Ne7 20.Qd3 Ng6 21.Ng5 c6 22.g4 Nf4 23.Bxf4 Qxf4 24.Qd2 Qxd2 25.Rxd2 Bg6 26.f4 h6 27.f5 Bxf5 28.Rxf5 g6 29.Rxf6 Rxf6 30.Nf3 Rxe2 31.Nxe2 Rxf3 32.Kg2 Re3 33.Ng1 Kg7 34.Nf3 Re4 35.a4 Ba5 36.Rf2 Be1 37.Rc2 Bb4 38.Kf2 Kf6 39.Rc1 Ba5 40.Rf1 h5 41.Kg2 Rf4 42.gxh5 gxh5 43.Kf2 Re4 44.Kg2 Re2+ 45.Rf2 Rxf2+ 46.Kxf2 Kf5 47.Ke3 Bd8 48.Ne1 Bg5+ 49.Kf3 Bf6 50.Nc2 a5 51.b3 Be7 52.Ne3+ Ke6 53.Nc2 Bf6 54.Kf4 b6 55.Ke3 c5 56.dxc5 bxc5 57.Na3 Ke5 58.Nb5 Bg5+ 59.Ke2 c4 60.bxc4 dxc4 61.Kd1 Kf4 62.Nd4 Ke4 63.Ne6 Bf6 64.Ke2 Be7 65.Kd2 Bb4+ 66.Kc2 Ke5 67.Nd8 Kd5 68.Nb7 h4 69.Nd8 Kd6 70.Nf7+ Ke6 71.Nd8+ Kd5 72.Kd1 Ke4 73.Kc2 Kf3 74.Nc6 Be1 75.Kd1 Bc3 76.Kc2 Be1 77.Kd1 Bc3 78.Kc2 Kg3 79.Kxc3 Kxh3 80.Nd4 Kg4 81.Kxc4 h3 82.Nc6 h2 83.Nxa5 h1=Q 84.Kb5 Qd5+ 85.Kb6 Qa8 86.Kb5 Kf5 87.Nc4 Qd5+ 88.Kb4 Qb7+ 0-1

                    Final position Black wins in 17 moves after 89.Kc5

                    


                    Standings

                    1-2 Rodshtein, Piorun 5.5
                    3-10 Hracek, Artemiev, Gelfand, Grandelius, Zvjaginsev, Predke, Gledura, Esipenko 5
                    11-32 21 players 4.5

                    Comment


                    • #11
                      Artemiev - Paravyan is quite the game.

                      Comment


                      • #12
                        The two leaders meet in rd 7 and its an early draw, although the computer gives White a +2 advantage in the final position?

                        Comment


                        • #13
                          European Individual Championship 2019

                          March 25, 2019

                          Round Seven

                          Results (first 25 boards)

                          Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

                          1 GM Piorun Kacper 2631 5½ ½ - ½ 5½ GM Rodshtein Maxim 2673
                          2 GM Gledura Benjamin 2630 5 ½ - ½ 5 GM Artemiev Vladislav 2736
                          3 GM Predke Alexandr 2611 5 0 - 1 5 GM Grandelius Nils 2694
                          4 GM Esipenko Andrey 2603 5 1 - 0 5 GM Gelfand Boris 2655
                          5 GM Hracek Zbynek 2578 5 ½ - ½ 5 GM Zvjaginsev Vadim 2642
                          6 GM Dubov Daniil 2703 4½ 0 - 1 4½ GM Pantsulaia Levan 2611
                          7 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 4½ 1 - 0 4½ GM Kovalev Vladislav 2703
                          8 GM Can Emre 2586 4½ ½ - ½ 4½ GM Korobov Anton 2686
                          9 GM Berkes Ferenc 2666 4½ ½ - ½ 4½ GM Bindrich Falko 2610
                          10 GM Alekseenko Kirill 2644 4½ 1 - 0 4½ GM Zhigalko Sergei 2604
                          11 GM Anton Guijarro David 2643 4½ 1 - 0 4½ GM Svane Rasmus 2610
                          12 GM Lysyj Igor 2635 4½ ½ - ½ 4½ GM Huzman Alexander 2582
                          13 GM Aleksandrov Aleksej 2574 4½ ½ - ½ 4½ GM Rakhmanov Aleksandr 2629
                          14 GM Buhmann Rainer 2568 4½ ½ - ½ 4½ GM Bosiocic Marin 2614
                          15 GM Chigaev Maksim 2613 4½ ½ - ½ 4½ IM Sychev Klementy 2545
                          16 GM Lupulescu Constantin 2611 4½ ½ - ½ 4½ GM Christiansen Johan-Sebastian 2539
                          17 GM Petrov Nikita 2591 4 ½ - ½ 4 GM Tomashevsky Evgeny 2705
                          18 GM Mamedov Rauf 2701 4 0 - 1 4 GM Azarov Sergei 2585
                          19 GM Santos Latasa Jaime 2582 4 0 - 1 4 GM Cheparinov Ivan 2683
                          20 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670 4 ½ - ½ 4 GM Rozum Ivan 2573
                          21 GM Djukic Nikola 2572 4 ½ - ½ 4 GM Ponomariov Ruslan 2667
                          22 GM Dreev Aleksey 2662 4 ½ - ½ 4 GM Wagner Dennis 2580
                          23 GM Maze Sebastien 2578 4 ½ - ½ 4 GM Safarli Eltaj 2662
                          24 GM Petrosyan Manuel 2564 4 ½ - ½ 4 GM Melkumyan Hrant 2661
                          25 GM Martinovic Sasa 2558 4 ½ - ½ 4 GM Kovalenko Igor 2658

                          Round Eight Pairings

                          Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

                          1 GM Grandelius Nils 2694 6 - 6 GM Piorun Kacper 2631
                          2 GM Rodshtein Maxim 2673 6 - 6 GM Esipenko Andrey 2603
                          3 GM Artemiev Vladislav 2736 5½ - 5½ GM Hracek Zbynek 2578
                          4 GM Gledura Benjamin 2630 5½ - 5½ GM Alekseenko Kirill 2644
                          5 GM Pantsulaia Levan 2611 5½ - 5½ GM Anton Guijarro David 2643
                          6 GM Zvjaginsev Vadim 2642 5½ - 5½ GM Ter-Sahakyan Samvel 2590
                          7 GM Korobov Anton 2686 5 - 5 GM Erdos Viktor 2612
                          8 GM Cheparinov Ivan 2683 5 - 5 GM Lupulescu Constantin 2611
                          9 GM Predke Alexandr 2611 5 - 5 GM Berkes Ferenc 2666
                          10 GM Gelfand Boris 2655 5 - 5 GM Deac Bogdan-Daniel 2609
                          11 GM Bindrich Falko 2610 5 - 5 GM Alekseev Evgeny 2640
                          12 GM Huschenbeth Niclas 2594 5 - 5 GM Lysyj Igor 2635
                          13 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 5 - 5 GM Bartel Mateusz 2600
                          14 GM Azarov Sergei 2585 5 - 5 GM Movsesian Sergei 2627
                          15 GM Huzman Alexander 2582 5 - 5 GM Paravyan David 2627
                          16 GM Onischuk Vladimir 2626 5 - 5 GM Can Emre 2586
                          17 GM Sarana Alexey 2625 5 - 5 GM Aleksandrov Aleksej 2574
                          18 IM Sychev Klementy 2545 5 - 5 GM Postny Evgeny 2619
                          19 GM Bosiocic Marin 2614 5 - 5 GM Van Foreest Lucas 2515
                          20 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 5 - 5 GM Chigaev Maksim 2613

                          Standings

                          1-4 Rodshtein, Piorun, Grandelius, Esipenko 6
                          5-12 Ter-Sahakyan, Alekseenko, Hracek, Artemiev, Gledura, Anton, Zvjaginsev, Pantsulaia 5.5
                          13-42 each with 5

                          Round 7, Mar. 25
                          Gledura, Benjamin – Artemiev, Vladislav
                          D12 QGD Slav

                          1.Nf3 d5 2.d4 Nf6 3.c4 c6 4.e3 Bf5 5.Nc3 e6 6.Nh4 Bg6 7.Be2 Nbd7 8.g3 Bd6 9.O-O dxc4 10.Bxc4 Nb6 11.Be2 O-O 12.Nxg6 hxg6 13.a4 a5 14.e4 e5 15.Be3 Nbd7 16.Qb3 exd4 17.Bxd4 Bc5 18.Rad1 Bxd4 19.Rxd4 Nc5 20.Rxd8 Nxb3 21.Rxa8 Rxa8 22.Rd1 Nc5 23.e5 Nfd7 24.f4 Nb6 25.b3 f6 26.exf6 gxf6 27.Kf2 Kf7 28.h4 f5 29.h5 Rh8 30.hxg6+ Kxg6 31.Bf3 Rh2+ 32.Bg2 Nbd7 33.g4 fxg4 34.Kg3 Rh8 35.Ne4 Kf5 36.Rd4 Rg8 37.b4 axb4 38.Rxb4 Ke6 39.f5+ Ke5 40.Nxc5 Nxc5 41.Rc4 Nd7 42.Rxg4 Ra8 43.Rc4 Kf6 44.Be4 Rg8+ 45.Kf4 Rh8 46.Kg3 Rg8+ 47.Kf4 Rg1 48.Ke3 Ra1 49.Bc2 Ra3+ 50.Kd2 c5 51.Rc3 Rxc3 1/2-1/2

                          Round 7, Mar. 25
                          Esipenko, Andrey – Gelfand, Boris
                          B33 Sicilian, Pelikan variation

                          1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 e5 6.Ndb5 d6 7.Nd5 Nxd5 8.exd5 Nb8 9.a4 Be7 10.Be2 O-O 11.O-O Nd7 12.Bd2 a6 13.Na3 a5 14.c3 f5 15.f4 Nc5 16.Be3 exf4 17.Bxc5 dxc5 18.Rxf4 Bd6 19.Rf3 Qh4 20.Rh3 Qe7 21.Nc4 f4 22.Bg4 Bf5 23.Bxf5 Rxf5 24.Rd3 f3 25.Rxf3 Bxh2+ 26.Kxh2 Qh4+ 27.Kg1 Rxf3 28.Qxf3 Qxc4 29.Rf1 h6 30.Qf7+ Kh8 31.Re1 Qxa4 32.d6 Rd8 33.b3 Qg4 34.Re8+ Rxe8 35.Qxe8+ Kh7 36.d7 Qd1+ 37.Kh2 Qd6+ 38.g3 Qd2+ 39.Kh3 Qd5 40.d8=Q Qf5+ 41.Kg2 Qc2+ 42.Kf3 1-0

                          Final position Mate in 9

                          

                          Round 7, Mar. 25
                          Dubov, Daniil – Pantsulaia, Levan
                          B12 Caro-Kann, Advance variation

                          1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.Nf3 e6 5.Be2 Nd7 6.O-O Bg6 7.Nbd2 Nh6 8.Re1 Be7 9.Nf1 Nf5 10.Bd3 c5 11.c3 cxd4 12.Bxf5 Bxf5 13.Nxd4 Bg6 14.Ng3 Nc5 15.f4 Bh4 16.Rf1 Bxg3 17.hxg3 h5 18.Be3 Ne4 19.Qf3 Qd7 20.c4 dxc4 21.Rad1 Qe7 22.Nb5 O-O 23.Nd6 Nxd6 24.Bc5 Qc7 25.Bxd6 Qb6+ 26.Kh2 Qxb2 27.Bxf8 Rxf8 28.Rd7 c3 29.Rxb7 Qxa2 30.Rc7 c2 31.Qc3 Qb1 32.Rf2 a5 33.Rd2 Kh7 34.Rdd7 Qf1 35.Rd2 Qd1 36.Rdd7 Qg4 37.Qd2 h4 38.gxh4 Qxh4+ 39.Kg1 Kg8 40.Qe3 a4 41.f5 Bxf5 42.Rd4 Qh6 43.Qxh6 gxh6 44.Rxa4 Rd8 45.Rac4 Rd2 46.Kh2 Re2 47.R4c5 Be4 48.Kg3 Rxg2+ 49.Kf4 Bg6 50.Ke3 h5 51.Rc4 Kg7 52.R7c5 Kh6 53.Kf4 Rg4+ 54.Kf3 Kg5 55.Rxg4+ hxg4+ 56.Kg3 Bd3 57.Rc7 Kf5 0-1

                          Round 7, Mar. 25
                          Postny, Evgeny – Beliavsky, Alexander
                          D37 QGD, Hastings variation

                          1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3 d5 4.Nc3 Be7 5.Bf4 O-O 6.e3 c5 7.dxc5 Bxc5 8.Qc2 Nc6 9.a3 Qa5 10.Ra2 Qd8 11.Be2 dxc4 12.Bxc4 Bd6 13.Bg5 h6 14.Bh4 Ne5 15.Be2 Ng6 16.Bg3 Bxg3 17.hxg3 Qc7 18.O-O Bd7 19.Raa1 Rac8 20.Qb3 Ne5 21.Rac1 Nxf3+ 22.Bxf3 b6 23.Rfd1 Qe5 24.Qb4 Rc5 25.Rd2 Rfc8 26.Rcd1 Be8 27.Rd8 Qb8 28.R8d6 Rc4 29.Qb3 R4c5 30.Be2 Qc7 31.Bf3 Qe7 32.R6d2 Kf8 33.Rd4 R8c7 34.Qc2 Rd7 35.Rxd7 Bxd7 36.Qd3 Be8 37.Qd4 Rc7 38.Qf4 Rc8 39.Be2 Rd8 40.Rxd8 Qxd8 41.e4 Bc6 42.e5 Nd5 43.Qd4 Qg5 44.Ne4 Qc1+ 45.Kh2 Kg8 46.Bf3 Qc2 47.Nd6 Ne7 48.Qh4 Kf8 49.Qf4 Qg6 50.Qc1 Kg8 51.Nc8 1-0

                          Comment


                          • #14
                            European Individual Championship 2019

                            March 26, 2019

                            Round Eight

                            Results (first 25 boards)

                            Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

                            1 GM Grandelius Nils 2694 6 ½ - ½ 6 GM Piorun Kacper 2631
                            2 GM Rodshtein Maxim 2673 6 ½ - ½ 6 GM Esipenko Andrey 2603
                            3 GM Artemiev Vladislav 2736 5½ 1 - 0 5½ GM Hracek Zbynek 2578
                            4 GM Gledura Benjamin 2630 5½ ½ - ½ 5½ GM Alekseenko Kirill 2644
                            5 GM Pantsulaia Levan 2611 5½ ½ - ½ 5½ GM Anton Guijarro David 2643
                            6 GM Zvjaginsev Vadim 2642 5½ ½ - ½ 5½ GM Ter-Sahakyan Samvel 2590
                            7 GM Korobov Anton 2686 5 1 - 0 5 GM Erdos Viktor 2612
                            8 GM Cheparinov Ivan 2683 5 ½ - ½ 5 GM Lupulescu Constantin 2611
                            9 GM Predke Alexandr 2611 5 ½ - ½ 5 GM Berkes Ferenc 2666
                            10 GM Gelfand Boris 2655 5 ½ - ½ 5 GM Deac Bogdan-Daniel 2609
                            11 GM Bindrich Falko 2610 5 1 - 0 5 GM Alekseev Evgeny 2640
                            12 GM Huschenbeth Niclas 2594 5 0 - 1 5 GM Lysyj Igor 2635
                            13 GM Rakhmanov Aleksandr 2629 5 ½ - ½ 5 GM Bartel Mateusz 2600
                            14 GM Azarov Sergei 2585 5 ½ - ½ 5 GM Movsesian Sergei 2627
                            15 GM Huzman Alexander 2582 5 ½ - ½ 5 GM Paravyan David 2627
                            16 GM Onischuk Vladimir 2626 5 0 - 1 5 GM Can Emre 2586
                            17 GM Sarana Alexey 2625 5 0 - 1 5 GM Aleksandrov Aleksej 2574
                            18 IM Sychev Klementy 2545 5 ½ - ½ 5 GM Postny Evgeny 2619
                            19 GM Bosiocic Marin 2614 5 1 - 0 5 GM Van Foreest Lucas 2515
                            20 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 5 1 - 0 5 GM Chigaev Maksim 2613
                            21 GM Oparin Grigoriy 2613 5 1 - 0 5 GM Buhmann Rainer 2568
                            22 GM Tomashevsky Evgeny 2705 4½ 1 - 0 4½ GM Antipov Mikhail Al. 2594
                            23 GM Petrov Nikita 2591 4½ ½ - ½ 4½ GM Dubov Daniil 2703
                            24 GM Kovalev Vladislav 2703 4½ ½ - ½ 4½ GM Yuffa Daniil 2582
                            25 GM Wagner Dennis 2580 4½ 0 - 1 4½ GM Ragger Markus 2696

                            Round Nine Pairings

                            Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

                            1 GM Piorun Kacper 2631 6½ - 6½ GM Artemiev Vladislav 2736
                            2 GM Esipenko Andrey 2603 6½ - 6½ GM Grandelius Nils 2694
                            3 GM Rodshtein Maxim 2673 6½ - 6 GM Korobov Anton 2686
                            4 GM Alekseenko Kirill 2644 6 - 6 GM Oparin Grigoriy 2613
                            5 GM Anton Guijarro David 2643 6 - 6 GM Bindrich Falko 2610
                            6 GM Can Emre 2586 6 - 6 GM Zvjaginsev Vadim 2642
                            7 GM Lysyj Igor 2635 6 - 6 GM Pantsulaia Levan 2611
                            8 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 6 - 6 GM Gledura Benjamin 2630
                            9 GM Aleksandrov Aleksej 2574 6 - 6 GM Bosiocic Marin 2614
                            10 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 6 - 5½ GM Tomashevsky Evgeny 2705
                            11 GM Ragger Markus 2696 5½ - 5½ GM Bluebaum Matthias 2616
                            12 GM Paravyan David 2627 5½ - 5½ GM Cheparinov Ivan 2683

                            Standings

                            1-5 Rodshtein, Piorun, Artemiev, Grandelius, Esipenko 6.5
                            6-19 Ter-Sahakyan, Christiansen, Alekseenko, Aleksandrov, Can, Gledura, Lysyj, Anton, Pantsulaia, Zvjaginsev, Bindrich, Korobov, Oparin, Bostocic 6

                            Round 8, Mar. 26
                            Artemiev, Vladislav – Hracek, Zbynek
                            D32 QGD, Tarrasch Defence

                            1.c4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Nc3 Nf6 4.e3 e6 5.d4 d5 6.cxd5 exd5 7.Bb5 cxd4 8.exd4 Be7 9.O-O O-O 10.Ne5 Bd7 11.Bg5 Rc8 12.Re1 Re8 13.Rc1 a6 14.Bxc6 Bxc6 15.Qf3 Qd6 16.h3 Bd8 17.Re3 Rf8 18.Rce1 Qb4 19.Qf5 Ra8 20.Rd1 Ne8 21.Bf4 Nf6 22.Rg3 Kh8 23.Rdd3 Be8 24.a3 Qxb2 25.Rxg7 Kxg7 26.Rg3+ Kh8 27.Nxd5 Nxd5 28.Bh6 Bf6 29.Qxf6+ 1-0

                            Round 8, Mar. 26
                            Korobov, Anton – Erdos, Viktor
                            A65 Benoni, Samisch formation

                            1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.f3 e6 4.Nc3 c5 5.d5 d6 6.e4 exd5 7.cxd5 Bg7 8.Nge2 a6 9.a4 Nbd7 10.Ng3 Nh5 11.Nxh5 gxh5 12.Be3 O-O 13.Qd2 f5 14.Be2 fxe4 15.Nxe4 Nf6 16.Ng5 Re8 17.O-O Qe7 18.Ra3 Bd7 19.Re1 b5 20.axb5 axb5 21.Rxa8 Rxa8 22.Bd3 Qe5 23.Bxc5 Qxd5 24.Bxh7+ Kh8 25.Bd4 Ra4 26.b4 Ra2 27.Qe3 Ra3 28.Qf4 Nxh7 29.Bxg7+ Kxg7 30.Re7+ Kg6 31.Nxh7 Ra1+ 32.Kf2 Ra2+ 33.Kg3 h4+ 34.Qxh4 Qd2 35.Nf8+ Kf5 36.Rf7+ Ke5 37.Qe4# 1-0

                            Round 8, Mar. 26
                            Bosiocic, Marin – Van Foreest, Lucas
                            E05 Catalan, open, Classical line

                            1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3 d5 4.g3 Be7 5.Bg2 O-O 6.O-O dxc4 7.Qc2 a6 8.a4 Bd7 9.Bg5 Bc6 10.Rd1 Nbd7 11.Nbd2 h6 12.Bxf6 Nxf6 13.a5 Qe8 14.Nxc4 Be4 15.Qc1 Qb5 16.Ncd2 Bh7 17.Ne5 c5 18.Qc4 Qxb2 19.Ra2 Qxd4 20.Qxd4 cxd4 21.Bxb7 Ra7 22.Bf3 Rc8 23.Ndc4 d3 24.exd3 Rac7 25.Nb6 Rf8 26.Nc6 Bd6 27.Rc2 Re8 28.Rc4 g5 29.Kf1 Kg7 30.Ke2 e5 31.Be4 Bg8 32.Bf5 Nh7 33.Rb1 f6 34.Rcc1 Nf8 35.Be4 Ne6 36.Kf1 Nc5 37.Nb4 Nb3 38.Rxc7+ Bxc7 39.Kg2 Nxa5 40.N6d5 Bxd5 41.Nxd5 Bd8 42.Ne3 Kf8 43.Bg6 Re7 44.Be4 Re8 45.Kf3 h5 46.Bg6 Re7 47.Bxh5 Rb7 48.Rc1 Rc7 49.Ra1 Rc6 50.Ra3 Nb7 51.Bg6 Nd6 52.Be4 Rb6 53.Ra2 Nb5 54.Kg4 Rd6 55.Nc4 Nc3 56.Ra3 Nxe4 57.dxe4 Rd4 58.Ne3 a5 59.Kf5 Kf7 60.Rb3 Rb4 61.Rc3 Rb8 62.Nd5 Ra8 63.Ra3 Rb8 64.f3 Ra8 65.Ra4 Rc8 66.h4 gxh4 67.gxh4 Rc2 68.Ra3 Rb2 69.Rc3 Rb8 70.h5 a4 71.Ra3 Rb3 72.Rxa4 Rxf3+ 73.Kg4 Rf1 74.Ra8 Rg1+ 75.Kf3 Rh1 76.Rxd8 Rxh5 77.Ne3 Rh3+ 78.Ke2 Rh4 79.Kd3 Rh3 80.Ra8 Rg3 81.Ke2 Rh3 82.Nf5 Rb3 83.Rd8 Ra3 84.Rd3 Ra4 85.Kf3 Rb4 86.Rd7+ Kf8 87.Nd6 Kg8 88.Kg4 1-0

                            Round 8, Mar. 26
                            Kuzubov, Yuriy – Grigoriants, Sergey
                            E15 Queen’s Indian

                            1.d4 Nf6 2.Nf3 e6 3.c4 b6 4.g3 Bb7 5.Bg2 Bb4+ 6.Bd2 c5 7.d5 Bxd2+ 8.Qxd2 exd5 9.Nh4 Ne4 10.Qc2 Qf6 11.O-O Qe5 12.Nd2 O-O 13.cxd5 Nxd2 14.Qxd2 d6 15.f4 Qf6 16.e4 Ba6 17.Rf2 g6 18.e5 dxe5 19.fxe5 Qxe5 20.d6 Nd7 21.Re1 Qd4 22.Qxd4 cxd4 23.Bxa8 Rxa8 24.Re7 Rd8 25.Rfxf7 Nf8 26.d7 d3 27.Nf3 Bb5 28.Rg7+ Kh8 29.Re8 Kxg7 30.Rxd8 Nxd7 31.Kf2 Kf6 32.Ke3 Nc5 33.Nd4 Bc4 34.b3 Bf7 35.b4 Na4 36.Kxd3 Bxa2 37.Ra8 Bb1+ 38.Kd2 Ke5 39.Ne2 1-0

                            Round 8, Mar. 26
                            Yilmaz, Mustafa – Kulaots, Kaido
                            A31 English, symmetrical variation

                            1.Nf3 Nf6 2.c4 c5 3.d4 cxd4 4.Nxd4 b6 5.Nc3 Bb7 6.f3 d6 7.e4 e6 8.Be2 Be7 9.Be3 O-O 10.Qd2 a6 11.O-O Qc7 12.Rfc1 Rc8 13.Bf1 Nbd7 14.Rab1 Qd8 15.b4 Rab8 16.Nb3 Ba8 17.a4 Qf8 18.a5 bxa5 19.Nxa5 Bd8 20.Na4 Nb6 21.Nxb6 Bxb6 22.Bxb6 Rxb6 23.e5 dxe5 24.c5 Rbb8 25.Bxa6 Rd8 26.Qe1 e4 27.c6 exf3 28.c7 Qd6 29.cxd8=Q+ Qxd8 30.Bf1 Ng4 31.Qc3 fxg2 32.Bxg2 Bxg2 33.Kxg2 h5 34.Nc6 Qd6 35.Qg3 Qd2+ 36.Kg1 Rb5 37.Rd1 Qa2 38.Ra1 Qb2 39.Ra5 Rxa5 40.bxa5 f5 41.Qb8+ 1-0

                            Comment


                            • #15
                              European Individual Championship 2019

                              March 27, 2019

                              Round Nine

                              Results (first 25 boards)

                              Bo. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg

                              1 GM Piorun Kacper 2631 6½ ½ - ½ 6½ GM Artemiev Vladislav 2736
                              2 GM Esipenko Andrey 2603 6½ ½ - ½ 6½ GM Grandelius Nils 2694
                              3 GM Rodshtein Maxim 2673 6½ ½ - ½ 6 GM Korobov Anton 2686
                              4 GM Alekseenko Kirill 2644 6 0 - 1 6 GM Oparin Grigoriy 2613
                              5 GM Anton Guijarro David 2643 6 1 - 0 6 GM Bindrich Falko 2610
                              6 GM Can Emre 2586 6 ½ - ½ 6 GM Zvjaginsev Vadim 2642
                              7 GM Lysyj Igor 2635 6 ½ - ½ 6 GM Pantsulaia Levan 2611
                              8 GM Ter-Sahakyan Samvel 2590 6 ½ - ½ 6 GM Gledura Benjamin 2630
                              9 GM Aleksandrov Aleksej 2574 6 ½ - ½ 6 GM Bosiocic Marin 2614
                              10 GM Christiansen Johan-Sebastian 2539 6 ½ - ½ 5½ GM Tomashevsky Evgeny 2705
                              11 GM Ragger Markus 2696 5½ ½ - ½ 5½ GM Bluebaum Matthias 2616
                              12 GM Paravyan David 2627 5½ 0 - 1 5½ GM Cheparinov Ivan 2683
                              13 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670 5½ 1 - 0 5½ GM Predke Alexandr 2611
                              14 GM Postny Evgeny 2619 5½ 0 - 1 5½ GM Ponomariov Ruslan 2667
                              15 GM Berkes Ferenc 2666 5½ 1 - 0 5½ GM Azarov Sergei 2585
                              16 GM Edouard Romain 2658 5½ ½ - ½ 5½ GM Huzman Alexander 2582
                              17 GM Lupulescu Constantin 2611 5½ 1 - 0 5½ GM Kovalenko Igor 2658
                              18 GM Hracek Zbynek 2578 5½ ½ - ½ 5½ GM Gelfand Boris 2655
                              19 GM Deac Bogdan-Daniel 2609 5½ ½ - ½ 5½ GM Kuzubov Yuriy 2644
                              20 GM Bartel Mateusz 2600 5½ ½ - ½ 5½ GM Yilmaz Mustafa 2636
                              21 GM Hovhannisyan Robert 2634 5½ ½ - ½ 5½ IM Sychev Klementy 2545
                              22 IM Demidov Mikhail 2520 5½ ½ - ½ 5½ GM Fridman Daniel 2633
                              23 GM Dragnev Valentin 2511 5½ ½ - ½ 5½ GM Rakhmanov Aleksandr 2629
                              24 GM Movsesian Sergei 2627 5½ 1 - 0 5½ GM Repka Christopher 2466
                              25 GM Dubov Daniil 2703 5 1 - 0 5 GM Maze Sebastien 2578

                              Round Ten Pairings

                              Bo. Name Rtg Pts.Result Pts. Name Rtg

                              1 GM Artemiev Vladislav 2736 7 - 7 GM Esipenko Andrey 2603
                              2 GM Grandelius Nils 2694 7 - 7 GM Anton Guijarro David 2643
                              3 GM Oparin Grigoriy 2613 7 - 7 GM Rodshtein Maxim 2673
                              4 GM Cheparinov Ivan 2683 6½ - 7 GM Piorun Kacper 2631
                              5 GM Korobov Anton 2686 6½ - 6½ GM Movsesian Sergei 2627
                              6 GM Bosiocic Marin 2614 6½ - 6½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2670
                              7 GM Ponomariov Ruslan 2667 6½ - 6½ GM Lupulescu Constantin 2611
                              8 GM Berkes Ferenc 2666 6½ - 6½ GM Ter-Sahakyan Samvel 2590
                              9 GM Zvjaginsev Vadim 2642 6½ - 6½ GM Christiansen Johan-Sebastian 2539
                              10 GM Can Emre 2586 6½ - 6½ GM Lysyj Igor 2635
                              11 GM Pantsulaia Levan 2611 6½ - 6½ GM Gledura Benjamin 2630
                              12 GM Aleksandrov Aleksej 2574 6½ - 6 GM Dubov Daniil 2703
                              13 GM Tomashevsky Evgeny 2705 6 - 6 GM Martirosyan Haik M. 2616
                              14 GM Vallejo Pons Francisco 2698 6 - 6 GM Chigaev Maksim 2613
                              15 GM Erdos Viktor 2612 6 - 6 GM Ragger Markus 2696

                              Standings

                              1-7 Piorun, Rodshtein, Artemiev, Grandelius, Esipenko, Anton, Oparin 7
                              8-23 Ter-Sahakyan, Christiansen, Cheparinov, Berkes, Aleksandrov, Can, Gledura, Lysyj, Pantsulaia, Nisipeanu, Zvjaginsev, Ponomariov, Korobov, Lupulescu, Movsesian, Bosiocic 6.5

                              Round 9, Mar. 27
                              Piorun, Kacper – Artemiev, Vladislav
                              B52 Sicilian, Canal-Sokolsky Attack

                              1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.Bb5+ Bd7 4.Bxd7+ Nxd7 5.O-O Ngf6 6.Qe2 Rc8 7.c4 g6 8.d4 cxd4 9.Nxd4 Bg7 10.Nc3 Qa5 11.Be3 Nb6 12.Rac1 O-O 13.b3 Nbd7 14.f3 a6 15.Qd2 Rfe8 16.Rfd1 e6 17.Rc2 h5 18.Bf2 Kh7 19.Nd5 Qxd2 20.Nxf6+ Bxf6 21.Rcxd2 Bg5 22.Re2 h4 23.Nc2 Be7 24.Be1 g5 25.Bb4 Rc6 26.Kf2 Ne5 27.g3 Ng6 28.Nd4 Rc7 29.Red2 d5 30.Bxe7 Nxe7 31.cxd5 exd5 32.gxh4 dxe4 33.hxg5 Nd5 34.fxe4 Nc3 35.Re1 Nxe4+ 36.Kg2 Rd7 37.Rd3 Kg6 38.Ree3 Nc5 39.Rxe8 Nxd3 40.Nf3 f6 41.h4 fxg5 42.hxg5 Kg7 43.a3 a5 44.Kg3 b5 45.Re3 b4 46.a4 Nc5 47.Nh4 Rd1 48.Kf4 Rd4+ 49.Kg3 Ne4+ 50.Kg2 Rd2+ 51.Kf3 Nxg5+ 52.Kf4 Kf6 53.Nf3 Rf2 54.Kg3 Rb2 55.Ne5 Rd2 56.Nf3 Nxf3 57.Kxf3 Kf5 58.Re8 Rb2 59.Re3 Rh2 60.Kg3 Rh1 61.Kf3 Rh2 1/2-1/2

                              Round 9, Mar. 27
                              Alekseenko, Kirill – Oparin, Grigoriy
                              C95 Ruy Lopez, Closed, Breyer, Borisenko variation

                              1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 a6 4.Ba4 Nf6 5.O-O Be7 6.Re1 b5 7.Bb3 d6 8.c3 O-O 9.h3 Nb8 10.d4 Nbd7 11.c4 c6 12.Nc3 b4 13.Na4 c5 14.d5 Re8 15.g3 Nf8 16.Kg2 h6 17.Bc2 N6h7 18.a3 a5 19.b3 Bd7 20.Rh1 f5 21.exf5 e4 22.Nd2 Bf6 23.Ra2 Bxf5 24.Re1 Ng5 25.h4 Nf3 26.Rxe4 Bxe4 27.Nxe4 Nd4 28.Bb1 Ra7 29.Be3 Nf5 30.Bd2 Rf7 31.axb4 axb4 32.Qg4 Bd4 33.Nb2 Nxh4+ 34.Kh3 Nhg6 35.f4 Rfe7 36.Qf5 Nh8 37.Ra6 Rxe4 38.Bxe4 g6 39.Qg4 Rxe4 0-1

                              Round 9, Mar. 27
                              Anton Guijarro, David – Bindrich, Falko
                              D35 QGD, Exchange variation

                              1.c4 e6 2.Nc3 d5 3.d4 Nf6 4.cxd5 Nxd5 5.e4 Nxc3 6.bxc3 c5 7.Nf3 cxd4 8.cxd4 Bb4+ 9.Bd2 Bxd2+ 10.Qxd2 O-O 11.Bc4 Nd7 12.O-O b6 13.Rad1 Bb7 14.Rfe1 Rc8 15.Bb3 Re8 16.d5 exd5 17.exd5 Nc5 18.d6 Bxf3 19.Rxe8+ Qxe8 20.gxf3 Qd7 21.Re1 Re8 22.Rxe8+ Qxe8 23.Qg5 Kf8 24.Qd5 h6 25.h4 Qe1+ 26.Kg2 Qe8 27.Bc4 Ne6 28.Qb7 Qd8 29.Bxe6 fxe6 30.Qc7 Ke8 31.Qxa7 Qxh4 32.Qxg7 Qd8 33.Qh8+ Kd7 34.Qxh6 Qg8+ 35.Kf1 Kxd6 36.Qe3 Kc6 37.Qe4+ Kd6 38.Ke2 Qg5 39.Qd4+ Kc7 40.Qc3+ Kb7 41.Qc4 Qf6 42.Ke3 Qa1 43.Kf4 Qf6+ 44.Kg3 Qg5+ 45.Qg4 Qf6 46.Qe4+ Ka7 47.f4 Qg7+ 48.Kh4 Qf6+ 49.Kh5 Qf7+ 50.Kg5 Qg7+ 51.Qg6 Qe7+ 52.Qf6 Qd7 53.Qe5 Qf7 54.Qf6 Qg8+ 55.Kh6 Ka6 56.Qe7 Qg4 57.Qa3+ Kb7 58.Qg3 Qe2 59.a3 Kc6 60.Kg7 Kd7 61.Kf6 Qb2+ 62.Kf7 Qc2 63.Qg5 Qh7+ 64.Kf8 Qh8+ 65.Qg8 Qh4 66.Qg7+ Kc6 67.Qc3+ Kd7 68.Qd4+ Kc7 69.Kf7 Qh3 70.a4 Qf5+ 71.Qf6 Qh7+ 72.Qg7 Qf5+ 73.Ke8+ Kc8 74.Qd7+ Kb8 75.Ke7 Qh7+ 76.Kd6 Qd3+ 77.Kc6 Qc2+ 78.Kxb6 Qxf2+ 79.Ka6 Qc5 1-0

                              Round 9, Mar. 27
                              Eljanov, Pavel – Petrov, Nikita
                              E10 Dzindzikhashvili Defence

                              1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3 a6 4.Nc3 d5 5.cxd5 exd5 6.Bg5 Be6 7.e3 Nbd7 8.Bd3 h6 9.Bf4 g5 10.Bg3 Nh5 11.Be5 Nhf6 12.Bg3 Nh5 13.Be5 Nhf6 14.Qb3 g4 15.Bxf6 Nxf6 16.Ne5 Bd6 17.Qxb7 Bxe5 18.dxe5 Nd7 19.O-O O-O 20.Rfd1 Nxe5 21.Bf1 c6 22.Qb4 Qf6 23.Qd4 a5 24.Na4 h5 25.Rac1 Qg7 26.Be2 h4 27.Kh1 Rab8 28.a3 Rfe8 29.Rc5 Bf5 30.Rxa5 h3 31.Nc5 hxg2+ 32.Kxg2 Qh6 33.Kh1 Qh3 34.Ra7 Rxb2 35.Qxb2 Nf3 36.Bxf3 Qxf3+ 37.Kg1 Qxd1+ 38.Kg2 Qf3+ 39.Kf1 g3 40.hxg3 Bg4 0-1

                              Round 9, Mar. 27
                              Buhmann, Rainer – Vallejo Pons, Francisco
                              D12 QGD Slav

                              1.Nf3 d5 2.d4 Nf6 3.c4 c6 4.e3 Bf5 5.Nc3 e6 6.Nh4 Be4 7.f3 Bg6 8.Qb3 Qc7 9.Bd2 Be7 10.g3 a6 11.Nxg6 hxg6 12.a4 Nbd7 13.Rc1 Rd8 14.a5 Rh5 15.cxd5 exd5 16.Be2 Nf8 17.Kf2 Ne6 18.Kg2 Rh8 19.Be1 g5 20.Bf2 g6 21.Qa4 Qd7 22.h3 Kf8 23.Na2 Bd6 24.Nb4 Kg7 25.Nd3 Qe7 26.Rc2 c5 27.b3 Rde8 28.Qa1 Rc8 29.Qc1 Rc7 30.Qd2 cxd4 31.exd4 Nh5 32.Rxc7 Qxc7 33.Rc1 Qd7 34.Rh1 Qc7 35.Rc1 Qb8 36.Qe1 Re8 37.Rc2 Bxg3 38.Bxg3 Nxg3 39.Qxg3 Qxg3+ 40.Kxg3 Nxd4 41.Bd1 Nxc2 42.Bxc2 Re2 43.Bb1 f5 44.h4 f4+ 45.Kh3 gxh4 46.Nxf4 Re3 47.Kxh4 Rxf3 48.Kg4 Rxb3 49.Ba2 Rb4 50.Bxd5 Kf6 51.Kf3 g5 52.Nd3 Rb5 53.Be4 Ke7 54.Kg4 Kd6 55.Bf5 Rxa5 56.Kxg5 Ra4 57.Bc8 b5 58.Kf5 a5 59.Ba6 Rd4 60.Nf2 a4 61.Ne4+ Rxe4 0-1

                              Comment

                              Working...
                              X