Toronto's Final Grand Prix 3 Chess Tournament 2019 - Sunday 12 May. 11:15 a.m.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toronto's Final Grand Prix 3 Chess Tournament 2019 - Sunday 12 May. 11:15 a.m.

    Dear Toronto Chess-Kids,
    You are specially invited to -
    Toronto's Final GRAND PRIX 3 CHESS TOURNAMENT 2019 - SUNDAY 12 MAY, 11:15 a.m
    .


    PRE-REGISTER TODAY! ANY chess-playing child CAN PLAY this stunning event!

    A record-breaking number of players took part in Grand Prixs 1 & 2 ! YOU too have a chance at......

    $ 4,000 IN PRIZES TO BE WON, YES - FOUR THOUSAND DOLLARS!!!
    https://chess-math.org/grandprix3-2019

    VENUE: Marshall McLuhan School, 1107 Avenue Road (Avenue & Eglinton):
    https://goo.gl/maps/N6J4YbWmrJPxCD4Q6

    STARTS: 11:15 am. Registration 9:30 -11 am. "DON'T DELAY, REGISTER TODAY!"
    http://chess-math.org/registration/

    Francis Rodrigues, LLB - Regional Director
    Strategy Games & The Chess'n Math Association
    tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
    701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
    fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

  • #2
    Pre-Registered List
    Wednesday May 1st, 2019

    Tymon Chen - Grade SK
    Onur Naiboglu - Grade 1
    Quentin Lum - Grade 1
    Andrew Li - Grade 2
    Ethan Wu - Grade 2
    Aeolus Kun - Grade 3
    Cheney Chen - Grade 3
    Eric Liu - Grade 3
    Siddhi Dahale - Grade 4
    Anthony Atanasov - Grade 5
    Loren Senderovich - Grade 5
    Lucy Li - Grade 5
    Luke Yeung - Grade 5
    Max Gledhill - Grade 5


    Francis Rodrigues, Regional Director
    Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
    tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
    701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
    fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

    Comment


    • #3
      Pre-Registered List
      Tuesday May 7th, 2019

      Tymon Chen - Grade SK
      Nathaniel Hong - Grade 1
      Onur Naiboglu - Grade 1
      Quentin Lum - Grade 1
      Rita Norsoyan - Grade 1
      Andrew Li - Grade 2
      Arjun Thinesh - Grade 2
      Ethan Wu - Grade 2
      Aeolus Kun - Grade 3
      Arri Liu - Grade 3
      Cheney Chen - Grade 3
      Eric Liu - Grade 3
      Kavin Vijayakumar - Grade 3
      Binyamin Zahavi - Grade 4
      Daniel Zhang - Grade 4
      Sasha Brusilovsky - Grade 4
      Siddhi Dahale - Grade 4
      Anthony Atanasov - Grade 5
      Arvind Thinesh - Grade 5
      Loren Senderovich - Grade 5
      Lucy Li - Grade 5
      Luke Yeung - Grade 5
      Max Gledhill - Grade 5
      Ethan Noronha - Grade 6
      Eric Zhang - Grade 7
      Bek Khamidov - Grade 8
      Sanjeev Kuhan - Grade 8


      Francis Rodrigues, Regional Director
      Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
      tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
      701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
      fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

      Comment


      • #4
        Pre-Registered List
        Thursday May 9th, 2019

        Anis Daliran - Grade SK
        Tymon Chen - Grade SK
        Yunis Ferjani - Grade SK
        Emily Yang - Grade 1
        Ethan Yang - Grade 1
        Nathaniel Hong - Grade 1
        Onur Naiboglu - Grade 1
        Quentin Lum - Grade 1
        Rita Norsoyan - Grade 1
        Andrew Li - Grade 2
        Arjun Thinesh - Grade 2
        Ethan Wu - Grade 2
        Iris Peng - Grade 2
        Isaac Duanmu - Grade 2
        Nolan Tee - Grade 2
        Samuel Herbert-Scott - Grade 2
        Yusef Ferjani - Grade 2
        Aeolus Kun - Grade 3
        Arri Liu - Grade 3
        Cheney Chen - Grade 3
        Christone Tao - Grade 3
        Eric Liu - Grade 3
        Kavin Vijayakumar - Grade 3
        Nathan Munene - Grade 3
        Odin Wang - Grade 3
        Binyamin Zahavi - Grade 4
        Daniel Zhang - Grade 4
        Devon Webster - Grade 4
        Isabelle Duanmu - Grade 4
        Sasha Brusilovsky - Grade 4
        Siddhi Dahale - Grade 4
        Anthony Atanasov - Grade 5
        Arvind Thinesh - Grade 5
        Loren Senderovich - Grade 5
        Lucy Li - Grade 5
        Luke Yeung - Grade 5
        Max Gledhill - Grade 5
        Taylean Johnson - Grade 5
        Braeden Webster - Grade 6
        Ethan Noronha - Grade 6
        Maxim Beauchemin - Grade 6
        Eric Zhang - Grade 7
        Bek Khamidov - Grade 8
        Sanjeev Kuhan - Grade 8


        Francis Rodrigues, Regional Director
        Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
        tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
        701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
        fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

        Comment


        • #5
          Pre-Registered List
          Friday May 10th, 2019

          Anis Daliran - Grade SK
          Tymon Chen - Grade SK
          Yunis Ferjani - Grade SK
          Emily Yang - Grade 1
          Ethan Yang - Grade 1
          Nathaniel Hong - Grade 1
          Onur Naiboglu - Grade 1
          Quentin Lum - Grade 1
          Rita Norsoyan - Grade 1
          Andrew Li - Grade 2
          Arjun Thinesh - Grade 2
          Ethan Wu - Grade 2
          Iris Peng - Grade 2
          Isaac Duanmu - Grade 2
          Nolan Tee - Grade 2
          Parker Tompkinson - Grade 2
          Samuel Herbert-Scott - Grade 2
          Yusef Ferjani - Grade 2
          Aeolus Kun - Grade 3
          Arri Liu - Grade 3
          Cheney Chen - Grade 3
          Christone Tao - Grade 3
          Eric Liu - Grade 3
          Kavin Vijayakumar - Grade 3
          Nathan Munene - Grade 3
          Odin Wang - Grade 3
          Alyssa Yuan - Grade 4
          Binyamin Zahavi - Grade 4
          Daniel Zhang - Grade 4
          Devon Webster - Grade 4
          Howard Andrei Villegas - Grade 4
          Isabelle Duanmu - Grade 4
          Kaden Li - Grade 4
          Larry Yang - Grade 4
          Sasha Brusilovsky - Grade 4
          Siddhi Dahale - Grade 4
          Anthony Atanasov - Grade 5
          Arvind Thinesh - Grade 5
          Jerry Zheng - Grade 5
          Loren Senderovich - Grade 5
          Lucy Li - Grade 5
          Luke Yeung - Grade 5
          Max Gledhill - Grade 5
          Philemon Renyu Xu - Grade 5
          Sven Coat - Grade 5
          Taylean Johnson - Grade 5
          Thomas Hagar - Grade 5
          Braeden Webster - Grade 6
          Ethan Noronha - Grade 6
          Henry Zhang - Grade 6
          Maxim Beauchemin - Grade 6
          Eric Zhang - Grade 7
          Ruben Quadros - Grade 7
          Bek Khamidov - Grade 8
          Sanjeev Kuhan - Grade 8
          Hossein Shahidinejad - Grade 9
          Shon Lazarev - Grade 10


          Francis Rodrigues, Regional Director
          Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
          tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
          701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
          fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

          Comment


          • #6
            Pre-Registered List
            Saturday May 11th, 2019

            1 Anis Daliran - Grade SK
            2 Tymon Chen - Grade SK
            3 Yunis Ferjani - Grade SK
            4 Alex Chen - Grade 1
            5 Connor Tseng - Grade 1
            6 Daisuke Dolan - Grade 1
            7 Dylan Wang - Grade 1
            8 Emily Yang - Grade 1
            9 Ethan Yang - Grade 1
            10 Myles Whitby - Grade 1
            11 Nathaniel Hong - Grade 1
            12 Onur Naiboglu - Grade 1
            13 Quentin Lum - Grade 1
            14 Rita Norsoyan - Grade 1
            15 Andrew Li - Grade 2
            16 Arhaan Kazi - Grade 2
            17 Arjun Thinesh - Grade 2
            18 Declan Zhu - Grade 2
            19 Ethan Wu - Grade 2
            20 Iris Peng - Grade 2
            21 Isaac Duanmu - Grade 2
            22 Ishika Karthikeyan - Grade 2
            23 Keshav Raja - Grade 2
            24 Nolan Tee - Grade 2
            25 Parker Tompkinson - Grade 2
            26 Pars Utkutug - Grade 2
            27 Patrick O'Malley - Grade 2
            28 Samuel Herbert-Scott - Grade 2
            29 Tyler Hua - Grade 2
            30 Yusef Ferjani - Grade 2
            31 Aeolus Kun - Grade 3
            32 Arri Liu - Grade 3
            33 Bradley Tseng - Grade 3
            34 Catherine Zhao - Grade 3
            35 Cheney Chen - Grade 3
            36 Christone Tao - Grade 3
            37 Diptarko Ghanti - Grade 3
            38 Eric Liu - Grade 3
            39 Kavin Vijayakumar - Grade 3
            40 Lucas Hu - Grade 3
            41 Milana inozemtseva - Grade 3
            42 Nathan Munene - Grade 3
            43 Odin Wang - Grade 3
            44 Alyssa Yuan - Grade 4
            45 Binyamin Zahavi - Grade 4
            46 Daniel Zhang - Grade 4
            47 Devon Webster - Grade 4
            48 Howard Andrei Villegas - Grade 4
            49 Isabelle Duanmu - Grade 4
            50 Jasper Xie - Grade 4
            51 Jesse Yu - Grade 4
            52 Kaden Li - Grade 4
            53 Larry Yang - Grade 4
            54 Leah Ly - Grade 4
            55 Nadir Guliyev - Grade 4
            56 Nathan Zhu - Grade 4
            57 Sasha Brusilovsky - Grade 4
            58 Siddhi Dahale - Grade 4
            59 Anthony Atanasov - Grade 5
            60 Arvind Thinesh - Grade 5
            61 Joseph O'Malley - Grade 5
            62 Jerry Zheng - Grade 5
            63 Loren Senderovich - Grade 5
            64 Lucy Li - Grade 5
            65 Luke Yeung - Grade 5
            66 Max Gledhill - Grade 5
            67 Miley Huynh - Grade 5
            68 Philemon Renyu Xu - Grade 5
            69 Sven Coat - Grade 5
            70 Taylean Johnson - Grade 5
            71 Thomas Hagar - Grade 5
            72 Braeden Webster - Grade 6
            73 David Shtarker - Grade 6
            74 Ethan Noronha - Grade 6
            75 Henry Zhang - Grade 6
            76 Jeffrey R. Zhao - Grade 6
            77 Maxim Beauchemin - Grade 6
            78 Elizabeth Tihonov - Grade 7
            79 Eric Zhang - Grade 7
            80 Ruben Quadros - Grade 7
            81 Bek Khamidov - Grade 8
            82 Quin Lang - Grade 8
            83 Sanjeev Kuhan - Grade 8
            84 Hossein Shahidinejad - Grade 9
            85 Vinushan Vijendra - Grade 9
            86 Shon Lazarev - Grade 10


            Francis Rodrigues, Regional Director
            Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
            tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
            701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
            fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

            Comment


            • #7
              Final standings and prize distribution:

              https://chess-math.org/grand-prix-20...verall-winners

              Thanks to Francis and his team for their hard work!

              Larry

              Comment


              • #8
                Prize Certificates already mailed out:)

                Next year's Final Grand Prix III has been slated for Sunday May 24, 2020,
                to avoid the perennial conflicts that plague the event - this year on May 12th,
                we had Mr. MacDonald's OYCC (despite requests to the contrary), the annual
                Sporting Life run that closed half the streets, Mother's Day, and... the rain!

                But the numbers were great, and a fun time was had by all!

                Francis Rodrigues, Regional Director
                Chess'n Math Association; toronto@chess-math.org
                tel: 416-488-5506; 416-486-3395; 647-232-6014 (cell)
                701 Mt. Pleasant Road, Toronto, ON, M4S 2N4
                fax: 416-486-4637; website: www.chess-math.org

                Comment


                • #9
                  You and your team are doing a great job!

                  Next year we will avoid all these other issues...and the numbers will continue to grow!

                  Larry

                  Comment

                  Working...
                  X